В миналото, както знаем, всички бебета са били повивани. Днес бебетата от раждането си носят дрешки. Има място повиването в днешните практики за отглеждане на бебето и кога и как е полезно да се прилага, ще разгледаме сега.
Без пристягане!
Надявам се, че всички знаем, но нека си го кажем отново, методът за изправяне на крачетата и повиването им чрез пристягане в изправена позиция с множество научни изследвания и емпирични данни е доказано вреден! Както знаем всички новородени се раждат с разтворени настрани крачета и сгънати в коленцата в поза жабче и е добре да останат в тази си естествена форма, докато тазобедрените стави укрепнат. Едва след това бебето самостоятелно започва постепенно да изправя крачетата си, докато те достигнат изправената позиция, каквато познаваме при децата и възрастните. Това е естествен процес, който за да се случи по здравословен начин, не бива да повиваме бебето стегнато и не бива да насилваме крачетата да стоят прави.
Огледайте възрастните хора над 60год. – ще видите колко много от тях са с криви крака. Е, това е резултатът от силното пристягане в опъната позиция на краката на новородените.
Бебетата, които имат проблеми с тазобедрените стави в ранна възраст носят така наречените „стремена на Павлов“ – каишки, които обърнете внимание държат крачетата не изпънати, а напротив – разтворени и сгънати в колената в поза жабче. Това е ергономичната здравословна позиция на крачетата на новороденото и в тази позиция трябва да се стремим да бъдат крачетата на бебето, ако не искаме да ги изкривим.
Какви са ползите от повиването?
След като не бива да пристягаме крачетата на бебето в насиствено изправена позиция, то защо изобщо е нужно повиването и трябва ли бебетата да бъдат повивани?
Повиването има все още своето място в грижите за бебето и ролята му няма нищо общо с пристягането на крачетата. Повиването на бебето цели създаване на уютно, топло и защитено пространство, в което бебето да се чувства сигурно и спокойно. Такова пространство естествено бебето намира в прегръдките на мама, когато бъде гушнато в ръцете ви или в слинг, но в моментите, в които се нуждаете от лично пространство и искате бебето да полежи в легълцето си спокойно, тогава една от техниките, които идват на помощ е повиване.
Повиването ще помогне, когато:
-
Когато на бебето му е студено
Малките бебета лежат неподвижно и без активно движение тялото понякога страда от липса на топлина. Естественият начин, по който бебето се е топлило в продължения на векове е прегръдката на мама. Тяло до тяло, телесната топлина се запазва най-добре. Когато лежи самичко обаче, бебето може да получи усещане за топлина, уют и комфорт като бъде увито в мека пелена/одеяло.
-
Когато бебето е неспокойно
В инстинкта за оцеляване на бебето е заложено то да бъде гушкано, а не оставяно самичко. В природата, оставеното само бебе не може да оцелее. В съвременния западен свят бебетата обитават сигурна стерилна среда, съобразена с нуждите им и на практика риск за живота им няма, но инстинкитиваната природа на бебето не знае това. Затова и бебетата често плачат, когато бъдат оставени самички. Повиването създава усещане за сгушеност, уют и сигурност, каквато бебето има, когато е сложено в слинг до тялото на мама. Затова и в повечето родилни домове все още повиват новородените в първите часове след раждането им, с цел по-лека адаптация към живота извън утробата.
-
Успокояване на рефлекса на Моро
Новородените и малките бебета имат природен рефлекс да се захващат за тялото на носещия ги. В природата естественото място на бебето е до тялото на мама и за целта бебето е оборудвано по рождене с механизъм, който му помага да се захване за тялото на носещия го, за да не падне.
Случвало ли се е бебето ви да се стресне/сепне и рязко да разтвори ръце настрани? Това е рефлексът на Моро, който имат всички новородени и всички бебета през първите месеци от живота си. Разпервайки ръце бебето търси в пространството нещо, за което да се захване, за да не падне. И когато бебето усети себе си самичко в свободното пространство наоколо, то изпитва страх за оцеляването си. Бебето не знае, че се намира в сигурна и защитена среда. Инстинктът в него говори, че е нужно да бъде с някого, защото самичко е безпомощно да оцелее.
Рефлексът на Моро можем да успокоим, като поставим бебето в слинг, където да се чувства сигурно до тялото на носещия или като го повием в пелена/одеало с ръчички спуснати до тялото му. Като повием бебето с ръчички до тялото, ръцете на бебето усещат топло тяло до себе си (собственото му тяло) и това усещане създава чувство за сигурност в бебето. Повиването с ръце до тялото е подходящо за новордени, а при по-големи бебета е нужно да бъде практикувано само при нужда, защото ръцете на бебето е нужно да бъдат свободни, за да се учи да ги движи координирано, да хваща предмети и да опознава заобикалящата го среда.
Инструкции за повиване на бебе:
- Изберете плътността на пелената/одеялото съобразно сезона – не повивайте в летните горещини бебето в топло одеяло поради опасност от претопляне. В горещо време може да повиете бебето в съвсем тънка тензухена плена, а топлите одеяла да оставите за зимата.
- При повиването ръчичките на бебето е нужно да бъдат поставени спуснати надолу плътно до тялото му, а крачетата трябва да бъдат повити хлабаво, без да се пристягат, така че коленцата да останат разтворени в естествената си поза „жабче“ и да могат свободно да ритат.
Кога да повиваме бебето?
Повиването може да успокои неспокойното бебе, което иска непрестанно да бъде гушкано и носено и да послужи за преходна стъпка към изграждането на самостоятелност. Повивайте бебето, когато иска непрекъснато да бъде гушкано и не успява да лежи самичко спокойно и когато се буди често и няма здрав сън.
Ако повиването не помага при вас, проверете първо дали добре сте подбрали плъността на пелената, с която повивате бебето – дали не му е горещо или студено.
Ако плътността на пелената е добре подбрана, но повиването не може да успокои бебето, това означава, че бебето е силно неспокойно и има нуждата от близък контакт с грижещата се за него фигура. Бебетата преживели стресово раждане или трудна адаптация към средата извън утробата имат нуждата да бъдат гушкани и утешавани повече от другите бебета. Ако вашето бебето е такова, то въоръжете се с търпение, вземете си слинг и през първите месеци след раждането носете бебето до тялото си. Този етап бързо ще премине и ако сте дали на бебето си сигурността и грижата, от която се е нуждаело през първите месеци, след това ще се радвате на самостоятелно и спокойно бебе и дете.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!