България стана домакин на уникален по рода си международен симпозиум по хомеопатия, който събра заедно лекари хомеопати от различни държави под надслов „Хомеопатията в 21 век – интеграция на хомеопатията в хуманната, денталната и ветеринарната медицинска практика“.
Д-р Елен Рену, президент на Европейския комитет по хомеопатия говори с факти и цифри за състоянието и развитието на хомеопатията в Европа. Според данните на здравните институции в Европа, хомеопатията е втората най-практикувана и предпочитана от пациентите лечебна система на стария континент. От общо над 500 млн. жители на Европейския съюз 29% се лекуват с хомеопатия. Това прави 170 млн. души в Европа, които се грижат за здравето си с помощта на хомеопатия.
Държавните здравни каси във Франция, Белгия, Великобритания, Швейцария и Литва покриват хомеопатично лечение. В Швейцария правителството възлага проект за 5 годишни научни изследвания, преди да включи хомеопатичното лечение в покриваните от здравната каса медицински услуги и резултатът от тези 5 годишни изследвания показва, че хомеопатичното лечение покрива всички медицински стандарти и за това бива включено в пакета, който Здравната каса покрива.
70% от французите ползват хомеопатия като първи избор на лечение. Въпреки скептицизма и критичните нападки от страна на конвенционалната медицина, болшинството от населението е удовлетворено и избира хомеопатията като свой избор на лечение.
45 000 лекари в Европа са с необходимото образование и предлагат качествено хомеопатично лечение в 25 европейски държави, включително България.
На въпроса „Защо да интегрираме хоемопатията в европейската здравна система?“, д-р Рену отговори, че на първо място хомеопатията е надеждно решение за преодоляване на антибиотичната резистентност, посочена за проблем №1 от последните доклади на Световната Здравна организация. Поради прекомерното използване на антибиотици в последните десетилетия, населението развива застрашаващи мащаби на антибиотична резистентност, което значи, че в скоро време антибиотиците познати на науката ни няма да успяват да лекуват болестите, за които са предназначени и назрява моментът да се насочим към други, по-успешни методи за лечение.
Статистиката за антибиотичната резистентност е стряскаща. 33 000 смъртни случая в ЕС годишно, а в световен мащаб те са близо 700 000. На практика антибиотиците не могат да унищожат все повече бактерии. Резистентността на Escherichia coli, например, към основните препарати нараства в почти всички страни в Европа. Ситуацията се влошава с появата на нови бактериални щамове, резистентни едновременно към няколко антибиотици (мултирезистентни бактерии). Рискуваме да заживеем в свят, в който трансплантациите на органи, химиотерапията и други медицински процедури биха станали невъзможни. А в заплаха за живота ни могат да се превърнат банални бактериални инфекции. Ето защо възможностите на хомеопатията се ценят във все повече държави.
На второ място д-р Рену отбележи, че всички проведени проучвания недвусмислено показват, че хомеопатията е многократно по-евтин метод за лечение с трайни резултати, което води до икономически ползи както за гражданите, така и и здравните системи, които го прилагат.
Д-р Рену цитира мащабно изследване EPI3, което обхваща 6379 пациенти във Франция, довело до 11 научни публикации: „Публикуваните научни доказателства показват, че хомеопатията може да бъде избирана като пръв избор при инфекциозни заболявания“ – посочва д-р Рену. – “Пациентите със семейни лекари хомеопати, изключително рядко достигат до използване на антибиотици. Същото проучване обобщава, че общите разходи за здравеопазване са с 20% по-малко за пациентите, които се консултират с лекари хомеопати. Тази констатация е потвърдена и от множество други проучвания, както липсата на нежелани странични ефекти при прилагане на хомеопатично лечение.”
Хомеопатията има и силен ефект в опазването на околната среда. Антибиотичната терапия не само компрометира цялостната имунна реакция на човека, но отива във водите и почвите и остава там за десетилетия. Хомеопатията е много добро решение за проблемите на бъдещето на нашата планета.
Участие в международния симпозиум взеха лекари хомеопати от различни европейски държави. Д-р Зигрид Крусе, педиатър от Университетската детска клиника в Мюнхен, Германия сподели, че педиатрите в Германия са с отворени умове и желание за най-добрата грижа за здравето на своите малки пациенти. Д-р Крусе сподели, че хомеопатичната практика има място в болницата, в която тя работи от 1995г. В началото конвенционалните лекари били скептично настроени, но като видели колко прецизно хомеопатите снемат историята на заболяването на своите пациенти и какви бързи и добри резултати показва хомеопатичното лечение, особено там, където конвенционалната медицина не може да постигне добри резултати, нагласите им се променили. „Бяха впечатлени от изненадващите добри резултати без странични ефекти за пациента. Тук не става дума за борба кой метод на лечение е най-добър, а да се направи най-доброто за пациента особено, когато става въпрос за деца. “ – сподели д-р Крусе – „Хомеопатията е медицински метод, който стимулира здравословните процеси в организма. Хомеопатичното предписание следва модела на подобието, като предписва само едно хомеопатично лекарство на база цялостния набор от симптоми на пациента на психично, емоционално и физическо ниво.“
Едно от основните отделения, в които се прилага хомеопатия като първи избор при възникнали медицински проблеми в Мюнхенската университетска педиатрична клиника е неонатологията, сподели д-р Крусе. Бебетата често в първите мигове след раждането си имат нужда от успокоение от преживения родилен процес. Ако не получат навременно успокоение често развиват проблеми с храненето, съня, цялостното състояние. На новородено не може да бъдат давани конвенционални успокоителни и тук изключителна помощ в стабилизирането на най-малките пациенти дава хомеопатията.
Хомеопатията дава много добри резултати също за овладяване на вътремозъчно кървене. Прилага се с успех в хирургията и други болнични звена.
Д-р Крусе описа пример с четиригодишно момченце с остър енцефалит. След проведено антибиотично лечение и всички налични терапии, които конвенционалната медицина можела да приложи, детето било с лоша прогноза. Изобщо не реагирало, било поставено на дихателен апарат. Тогава родителите се съгласили да започнат хомеопатично лечение. В рамките на същия ден жизнените показатели на детето се стабилизирали и детето започнало да диша самостоятелно, да се движи и да говори. Продължили с хомеопатичното лечение и след 4 седмици детето вече било напълно здраво – тичало, играело и по нищо не личало, че само преди месец е било в изключително тежко състояние. Всички били удивени от това пълно възстановяване.
В Университетската болница в Мюнхен освен прилагане на хомеопатично лечение провеждат и редица научни изследвания на прилагането на хомеопатия в лечебните практики и резултатите са впечатляващи.
От пациентите на болницата 100% от използвалите хомеопатично лечение отговарят, че са доволни и биха го използвали пак.
„Опитът показва, че с хомеопатия можем да спестим хроничното прилагане на лекарства за високо кръвно, сърдечно съдови заболявания и др.“ – казва д-р Мачанда – друг представител на симпозиума. – „Разходите за лечение на пациенти с хомеопатия са 1/5 в сравнение с конвенционалното медицинско лечение, а резултатите показват, че чести проблеми като грип, настинки, отит и т.н. биват овладявани много по-бързо и качествено с хомеопатия в сравнение с конвенционални методи на лечение. Хомеопатичното лечение в дългосрочен план води до общо укрепване на пациента и намаляване на боледуванията.“
На симпозиума говори и президентът на международната асоциация по ветеринарна медицина д-р Едуард де Бьокелар, за да обърне внимание, че медицинските практики при лечение на животните не се отличават от тенденциите, които наблюдаваме при хората. Масовото прилагане на антибиотици, прави антибиотичната терапия все по-рискова и за животните и за хората като консуматори на животински продукти и ще е добре да обърнем внимание на щадящи и в същото време ефективни методи за лечение какъвто е хомеопатията.
Д-р Едуард де Бьокелар обърна внимание на интересен факт по наболял във ветеринарните среди и широката общественост проблем, свързан с честите прояви на мастит при кравите и конвенционалното лечение на мастита с антибиотици – проблем, който води до увреждане качеството на млякото и риск за хората като консуматори на това мляко. Проблемът обаче не касае само качеството на млечните продукти, но факта, че много често при вземане на проби се оказва, че в млякото няма бактерии – защо тогава третираме мастита с антибиотици, ако причинителят на инфекцията не е бактерия? Затова и в много случаи антибиотичната терапия не води до излекуване, но въпреки това лекарите продължават като първа стъпка да предписват антибиотици.
Ако излезем от полето на животните, ще видим и че при нас хората се случва същото. Конвенционалната медицина подхожда към всеки случай конвенционално без да проучва в детайли причината за възникване на инфекцията. Антибиотиците лекуват бактериални инфекции и ако причинителят не е бактерия, антибиотикът няма да помогне, а само ще доведе до допълнително увреждане на организма. Много често маститът се дължи не на инфекция, а на възпаление. Хомеопатията изследва причините за възникване на болестта като подхожда с индивидуално предписание за всеки случай, за това и резултатите от прилагането й са толкова успешни без да вредят.
А къде сме ние?
Дора Пачова, председател да Асоцицията на лекарите хомеопати в България, откри пресконференцията по повод международния симпозиум по хомепатия с думите: „Живеем във време, в което все повече назрява нуждата от интегриран подход към здравето, който помага без да вреди и колективното съзнание на обществото все повече узрява за този подход за лечение и развитие. Към днешна дата в България близо 1500 лекари включват хомеопатия в ежедневната си практика. Призовете за лекарство на годината за 2014г. и 2018г. е присъдено на хомеопатично лекарство.“
България в крак със съвременните тенденции прави първи стъпки към интегриране на хомеопатията в медицинските практики и услуги. МБАЛ „Хаджи Димитър“ в Сливен вече официално интегрира хомеопатично лечение в пакета услуги, които болницата предлага и това се надяваме, че ще е само началото, което други болници в страната ще последват.
За финал д-р Дора Пачова напомни думите на известният народен лечител Петър Димков, който още преди повече от век е прозрял предимството на хомеопатията пред други методи на лечение, факт, който съвременната наука и практика вече може да потвърди:
„Хомеопатията действа на квантово ниво и това дава значително предимство пред официалната, но и пред народната и природната медицина.“
Петър Димков
За да се възползваме обаче от високите резултати, които хомеопатичното лечение може да предложи е важно да бъдат следвани методологията и принципите на хомеопатично лечение, а именно предписание на САМО ЕДНО хомеопатично лекарство, което да покрива всички симптоми на пациента и да отговаря на нуждите на пациента на психическо, емоционално и физическо ниво. Подобно адекватно на всички нива на пациента предписание може да направи единствено квалифициран хомеопат, след обстойно запознаване с характера, особеностите и симптомите на пациента както във физически, така и в психоемоционален план. Предписването на повече от едно хомеопатично лекарство наведнъж, както и предписването на лечение само на база отделни симптоми не отговаря на принципите и методите на хомеопатично лечение и няма да доведе до добри трайни резултати. Хомеопатията е квантова наука, която изисква разбиране и вникване по-дълбоко от симптома, в психосоматичните причини за неговото възникване и подържащите фактори за развитието на болестта.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!