На около годинка, бебешкият период отминава. Малкото безпомощно пашкулче вече ходи, играе, общува. Някои родители погрешно възприемат това като знак, че бебето е вече пораснало и започват да очакват от него да се държи като разумен човек И се сблъскват с провалени очаквания, последвани от фрустрации. Най-честият изход от ситуацията хората намират като набедят детето за „непослушно“ или „трудно“ или набедят себе си за несправящи се. А истината всъщност е друга.
Ще изтече още много вода докато се сдобиете с разумно дете. Още на 1 годинка, детето ви разбира какво му казвате, но все още няма нужната воля, за да си наложи да изпълни това, което му казвате. Няма нужда да се ядосвате и да повтаряте постоянно: „Не!“ Детето ви е чуло и разбрало още първият път. Само че не е способно на тази ранна възраст да си наложи да изпълни, каквото му казвате.
Любопитство и експерименти
В тази ранна възраст водещо в детското поведение е любопитството, жаждата за изследване на нови територии и опознаване на света. Малкият откривател ще бърка навсякъде – включително в контакта и в кофата за боклук, ще пипа всичко, ще тропа, ще хвърля, ще разлива течности, ще разваля построената от кубчета кула и ще се опита да разруши играчката, за да види какво има вътре. И всичко това ще се случва, не защото детето ви е „непослушно“ или „защото ви ходи на пук“ или защото е „инат“, а защото е нормално здраво дете, което има нуждата от безпомощно бебе да се превърне в способен да действа и да се ориентира в този свят човек, а това става чрез трупане на личен опит.
Има малък брой деца, които поради мекият си нрав остават пасивни и послушни, водени от желанието на родителите им да не пипат, да не рушат и да не правят бели. Тези деца често биват сочени за пример, но поведението им всъщност никак не е похвално. Това са бъдещи пасивни хора, които ще чакат някой друг да им казва какво да правят и околните с лекота ще ги водят за носа. От тези хора няма да излязат лидери, колкото и умни и способни да са всъщност. Ако детето ви е твърде послушно, вместо да се хвалите с това и да се радвате, опитайте да се погледнете от страни и да прецените дали не стопирате любознателността на детето си с твърде строго или истерични отношение от ваша страна или просто детето ви е много плахо. Ако е първото, коригирайте себе си, а ако е второто, вместо да се радвате, че детето ви е лесно за отглеждане, по-полезно за него би било да го насърчавате повече да експериментира и да действа, а не да седи кротко.
Ако имате палав щурак, то не се безпокойте и не се карайте на детето, нито упреквайте себе си. Във възрастта до 3 години, целта на детето е да бъде активно, любознателно и да опознава всички аспекти на заобикалящата го среда. Ако сте си оставили кафето без надзор, съвсем очаквано е детето да го излее, защото течностите са толкова пленителни с това, че менят формата си в зависимост от съда, в който се намират. Очаквано е и детето да скача от дивана и да се катери по секцията в хола. В етапа от 0 до 3 се формира базовото разбиране на детето за себе си и света във физически аспект. Малкият човек е като един учен физик, който изследва законите, които движат света по емпиричен път и разбира какво е маса, сила, гравитация, обем, форма, ускорение и т.н.
Ценно е да проявите разбиране и да създадете условия, малкият учен да може да провежда експериментите си по начин, който няма да навреди никому.
Безопасна и разнообразна среда
Особено важно в този етап е да създадете безопасна среда, в която детето да може на воля да се развива. Приберете всичко опасно – дребни предмети, които могат да бъдат погълнати или вдишани, остри предмети, с които детето може да се нарани, ценни и чупливи вещи, които не искате детето да повреди, лекарства, битова химия – всичко е изключително важно да бъде прибрано нависоко, на недостъпно за детето място.
Ако не искате детето да излива кафето ви, дайте му достъп до безопасна игра с течности под ваш надзор. От време на време правете игри в банята, където детето да може да пресипва с чашки течност от един леген в друг, под надзора на възрастен.
Също толкова желана е играта с пясък и пластилин, защото както и водата, това са материали, които променят формата си при натиск и за детето е удивително да вижда как с действията си може да създава различни форми.
Детето има нужда освен от различни играчки, също така от достъп до вещите от бита, защото за него детските вещи бързо ще омръзнат и ще му бъде много интересно да се научи да борави с предметите, които ползват възрастните. Всичко, което не е чупливо, остро и опасно може да бъде давано на детето и да му бъде показвано за какво служи – как поставяме щипките за пране върху сушилника, как затваряме капака върху тенджерата, как капаците на винт се въртят, за да се затвори и отвори бурканът и т.н. Ако забранявате на детето да пипа вещите на възрастните и очаквате от него да играе само с играчки, бързо ще се сблъскате с проблем. Детето ви не е глупаво и не иска цял живот да живее в зависимост. То се стреми да трупа реален опит и да се учи да се оправя в реалния свят. Ако не му позволите да трупа този опит, то ще го прави без разрешение и сте обречени на вечни скандали и конфликти вкъщи.
Важни за детето в тази възраст са и игрите навън, където да може да тича на воля, да скача, да се катери, да се промушва през тунели и т.н. Водете всеки ден детето на детска площадка и когато имате възможност правете излети сред природата. Това ще се възнагради стократно в по-късните периоди от развитието му. Дори в студените месеци, дори в кално или дъждовно време извеждайте детето навън дори и за кратко и го оставяйте да тича на воля. В студените месеци, когато основно сте у дома, важно е да дадете на детето свободно пространство за тичане и скачане и да не настоявате да седи мирно. В тази възраст изключително важно е развиването на грубата моторика и изразходването на физическа енергия. На тази основа по-късно детето ще гради фина моторика и ще изгради умението си да разпознава сигналите на тялото си, себеконтрол и връзка със себе си. Дори и в малко жилище, в коридора например детето може да тича и да се премята. Не го спирайте. Погрижете се само да не пострада като определите за по-буйните игри място, където няма много ръбове и тесни пространства, в които при падане, детето би се контузило лошо.
„Искам сам“
Оставете детето да се опитва да се справя самостоятелно с елементарните битови дейности като хранене, обуване на пантофи и т.н. Колкото повече се напъвате да помагате и не оставяте детето да се учи, толкова по-„инатливо“ дете ще придобиете. Ваша задача на родители е да отгледате не инвалид, а пълноценен човек. Целта пък на детето е да се развива и да става все по-самостоятелно и пълноценно, а не да стои до полата на мама. Да храните, обличате и забавлявате постоянно детето не е в негова полза и то ще показва това като става все по-разглезено, невротично и неспокойно. Ако го оставите да действа самичко, макар да не се справя блестящо в началото и макар да прави мазало понякога, с времето ще придобиете все по-уравновесено, спокойно и самостоятелно дете.
Отвличане на вниманието
Във възрастта от 1 до 3 години водещ метод при конфликтни ситуации е отвличането на вниманието. Както казах и в началото, детето прекрасно разбира какво му казвате, но няма волята да управлява поведението си. Затова не очаквайте от него, като кажете „Не!“, то да спре и да ви послуша. Здравото дете би се зачудило „Защо не?“, „Какво не?“, „Я да проверя!“ и би се втурнало с дяволит поглед точно в посоката, в която не трябва. Вместо да разчитате детето да действа като възрастен и да го укорявате или наказвате, предложете му друго интересно нещо и насочете вниманието му в друга посока. Ако детето иска нещо неподходящо, предложете друго интересно и подходящо нещо и не просто му го дайте, а пламенно и с любопитство му го покажете или му разкажете интересна история с плам и енергичност.
Ролята на родителя
Имайте търпение, скоро всичко това ще отмине и ще се сдобиете с по-голямо дете, което вече разбира и може да следва правила (след 3 години е добре да започнете да изисквате съобразяването с базови правила). Сега е нужно да бъдете до детето, защото то иска да опита от всичко, а все още не разбира кога ще пострада и кое би предизвикало голяма беля. Не му се сърдете, а приемете всичко, което се случва с благодарност. Бъдещите лидери на това общество са днешните малки пакостници, чиито родители ще им позволят да градят увереност, самостоятелност, опитност и да развиват любознателността си. Ще се справите. Не се нагърбвайте с всичко сами, защото може да е много изтощаващо. И двамата родители участвайте в процеса, както и от време на време викайте баба и дядо, чичо или леля или ваш приятел, колега или друг близък съсед да поиграе 1-2 часа с детето и да бъде малко той нащрек, докато вие си починете или свършите важни за вас дейности или се отдадете на взаимност с партньора си. Цяло село е необходимо, за да се отгледа здраво и пълноценно дете. Вместо да ограничавате детето си или да крещите истерично от изтощение, потърсете помощ от близки хора, които с радост ще поиграят и ще се позабавляват с малкото човече, докато вие пренаредите батериите си. Времето тече бързо и всичко това скоро ще мине. Наслаждавайте се на хитрите очички, палавите ръчички и бързите крачета. Ако имате нужда от подкрепа или съвет в този процес, насреща съм!
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!