В информационната ера, в която живеем страдаме не от липса, а от излишъци от информация. Пространството изобилства от статии, наръчници, съвети за отглеждане и възпитание на деца. Голяма част от източниците на информация взаимно си противоречат и за неопитните родители е трудно да се ориентират кои съвети да следват и кой път да поемат.
Често на консултациите, които водя бъдещи и настоящи родители ме питат объркани от множеството противоречиви подходи и съвети, които са прочели, кое е правилно, как е най-добре да постъпят в една или друга ситуация.
Отговорът ми винаги е че има повече от един правилни подхода. „Много пътища водят към Рим“ и няма само едно единствено вярно решение. По много начини може да се реши една задача и по много начини може да се отгледа здраво, успешно и щастливо дете. Това, което е важно е единствено да се избягват крайностите. Крайностите водят до вреда. Независимо в каква посока достигнете в крайност, знайте, че негативните последици ще дойдат рано или късно.
Ако се чудите по кой път да поемете, потърсете среден вариант, който ще ви гарантира, че не отивате в крайност.
Как става това?
По отношение на темата, която ви вълнува, запитайте се кои са двете крайности. Крайностите обикновено е лесно да бъдат видени, защото крайните поведения бият на очи и лесно се забелязват. В един колектив веднага ще забележите човекът, който постоянно говори и не млъква, както и човекът, изолирал се мълчаливо в някой ъгъл. В един клас ученици веднага се открояват отличниците и двойкарите. Крайно послушните, както и крайно щурите деца също веднага правят впечатление. Крайностите се забелязват лесно.
След като си дадете сметка за крайностите, потърсете средата между тези две крайности. За да постигнете тази „златна среда“ ще е нужно да приложите по малко и двата крайни подхода. За да имате едно здрави и щастливо дете, то ще е нужно до някъде да го научите да следва правила и да слуша, но и ще е нужно до някъде да го оставите на свобода, за да се научи да проявява самоинициатива, да развива креативността си и да се радва на живота. Тоест нужно е да възприемете в поведението си по малко от подхода на строгата майка, която възпитава послушно дете и малко от подхода на либералната майка, която отглежда щурак.
Ако искате да не бъдете досадният колега, когато постоянно говори и занимава другите със себе си, но и да не бъдете срамежкото, който страни от всички и стои самотен в някой ъгъл, ще е нужно да възприемете в поведението си по малко и от двете – да можете по малко да говорите, но и по малко да мълчите. Това би ви направили уравновесен човек, когото другите ще ценят и харесват.
Средният път или наричан още „Златната среда“ изисква да вземем по малко от крайните подходи и да го съчетаем по подходящ за съответната ситуация начин.
На думи звучи лесно, на дела понякога не става толкова лесно. За нас хората е трудно понякога да преценим колко точно и кое точно да вземем от единия краен подход и колко точно и кое точно да вземем от другия краен подход и как точно да ги съчетаем, за да постигнем желания резултат. Факт. Това, което мога да препоръчам по този въпрос е да не следвате на сляпо чужди препоръки, защото всеки случай е индивидуален, а с отворени очи, ум и сърце да не се боите да действате и да обръщате внимание на резултатите, които постигате.
Стремете се да не сте в крайност. Ако детето ви е направило беля не подминавайте, сякаш нищо не е станало, но и не го наказвайте строго сякаш е убило човек. Не действайте в крайности! Това е единственото важно, което е нужно да запомните. А действията които не са в крайност, няма да доведат до тежка вреда и можете да си позволите да пробвате различни варианти, докато напипате най-доброто за вашата ситуация решение.
А що се отнася до възпитанието и отглеждането на деца, хубавото е, че децата веднага дават бърза и точна обратна връзка. Те още не са научени, както нас възрастните да прикриват чувствата си, да си мълчат и да се преструват, сякаш нищо не е станало. Децата реагират. При това веднага. И това е чудесно, защото каквото и да направите, детето веднага ще ви даде обратна връзка дали с действията си се приближавате до желаната цел или се отдалечавате. Дали сте напипали средният път или отивате в крайност.
Когато вървите по средният път, не с случват крайности. Детето ви може и да не се държи идеално, но няма и да е крайно непослушно, няма да е вечно ревящо и няма да е двойкарът на класа. Средните варианти са балансирани. И когато видим, че ситуацията тръгва към крайност, нужно е просто да направим нещо, с което да върнем нещата към средното положение.
Не мислете, че средният път е достатъчно да бъде постигнат веднъж и после можем да си почиваме. Животът е динамичен и постоянно се налага да търсим средата, да правим нови неща, да вземаме нови решения.
Децата растат и това, което ни е помагало в един етап да намерим златната среда, в следващия етап от развитието може да ни доведе в крайност. Затова е нужно да бъдем бдителни и на време да коригираме действията си. Например да гушкаме и носим на ръце новороденото, когато плаче води до намиране на средния път и отглеждането на здраво и спокойно бебе, но да гушкаме и носим на ръце дете на 1 или 2 години всеки път, когато се размрънка вече не е ОК и ще доведе до крайност – до отглеждането на невротично залепено за мама дете, което не може само да се забавлява и успокоява. Гледайте детето и то най-добре с поведението си ще ви показва в златната среда ли сте или отивате в крайност.
Разминаване между подходите на двамата родители
Чест проблем, с който се сблъскваме е разминаването между подходите и гледната точка на двамата партньори. Това се случва в различни сфери на живота и често касае и възгледите ни за възпитанието и отглеждането на детето. Вместо да се борите кой е по-прав, опитайте да намерите средният вариант, който обединява по нещо от подходите и на двама ви. Истински щастливци са децата, които израстват с родители с различен мироглед, стига родителите да не водят борби по между си, а да съумеят да разгърнат кръгозора си и всеки да вземе по нещо от подхода на партньора си. Така ще станете по-широко скроени хора, които отлеждат дете с широк кръгозор, а не коне с капаци. Всеки подход има по нещо ценно, което може да допринесе да намерите щастие и успех в и живота.
Когато намерите златната среда и вие и другите около вас ще се чувстват в хармония, спокойни и удовлетворени. Когато с поведението си отивате в крайност, ситуацията ще е напрегната и някой няма да се чувства комфортно. Ако усетите това, опитайте да откриете кое в поведението или отношението ви е в крайност и да го балансирате.
Понякога е трудно сами да открием крайните си поведения и разсъждения. Толкова сме свикнали с нещата, които правим и гледната точка, която имаме, че я считаме за вярна и адекватна, а не винаги е така. Ако се сблъсквате с проблеми и не може сами да видите крайностите, които следвате и да намерите средният път, потърсете гледната точка на други хора. Вижте други подходи, огледайте се и обърнете внимание какво правят другите и какви резултати постигат техните подходи и това може да ви помогне да видите нещата от друг ъгъл. Ако и това не помогне, обърнете се към специалист, който ще ви помогне да видите обективно ситуацията и да намерите верният път за постигане на баланс.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!