Сексуалността в смисъла, в който я разбираме възрастните навлиза в света на детето през пубертета. Много преди това обаче, още в ранното детство детето започва да развива своята сексуалност в биологичния й смисъл и е нужно като родители от рано да сме наясно какви проявления да очакваме и как да реагираме.
Сексуалността е част от човешката природа и детето по естествен начин започва да изживява своята сексуалност и да реагира на нея още в ранните етапи на живота си. Ако семейството поради наложените над сексуалността табута не забелязва това и знае как да реагира или подхожда към темата като към нещо срамно или лошо, това е сериозна предпоставка за възникване на проблеми, включително неволно тласкане на детето в посока на това да стане жертва на сексуално насилие или да развие проблеми със сексуалността си в зряла възраст. Затова вместо да отричаме детската сексуалност, здравословно е да сме наясно кога и какво се случва с детето и как е редно да подходим като родители за негова безопасност и гарантиране на психосексуалното му бъдещо здраве.
Сексуалността при бебето
Още през първите месеци от живота сексуалността в биологичния й смисъл може да бъде изживяна. Докосването на гениталиите води до възбуда не само при възрастните, но и при малките бебета. В тази ранна възраст бебето разбира се не осъзнава това и не разбира от къде идва възбудата, която изпитва в тялото си. Възрастните обаче е нужно да знаят, че докосването на гениталиите на бебето, събужда в него подобни усещания и е важно да се съобразяват с това.
От най-ранна възраст гениталиите, поради особената си чувствителност и функции е нужно да бъдат избягвана зона по време на ласки и игри с детето. Галенето, гъделичкането и активното докосване в тази зона от една страна ще доведе до вътрешна възбуда в детето, от която то не може да се разтовари по естестевн начин, а от друга страна в дългосрочен план това може да остави негативна следа в подсъзнанието на човека и да създаде сексуални проблеми в бъдеще. За никого не е здравословно да свърза в подсъзнанието си сексуалната възбуда с образите на родителите си и да изживява усещания, за които е все още крайно неподготвен.
Докосвайте зоната на гениталиите само при къпане/миене, като се стремите да почистите зоната бързо без излишно заиграване. Има други зони на тялото, подходящи за ласки и милувки. Гениталиите имат друго предназначение.
Ако забелязвате, че бебето ви мастурбира, като търка усилено гениталиите си, това е знак, че 1) бебето е натрупало в тялото си голямо количество вътрешна възбуда и напрежение и 2) имате интелигентно дете, което от рано е опознало тялото си е открило достъпен начин за разтоварване на вътрешното напрежение. Ако мастурбациите се случват интензивно и с голяма честота, то обърнете внимание какво в живота на бебето предизвиква натрупването на вътрешна възбуда и напрежение, че да има нужда от толкова чест и интензивен отдушник. Постарайте се да създадете за детето си дневен ритъм, в който то да се чувства спокойно и да не бъде заливано от свръхстимулации. Обърнете внимание и на себе си – до колко спокойни или напрегнати сте самите вие и как общувате с бебето, защото то като гъба попивателна възприема напрежението на околните.
В тази най-ранна възраст няма проблем детето да вижда вашата голота, както то да бъде голо пред хората. За бебето все още голотата няма общо със сексуалността и то не обръща внимание на тази тема. Това е етапът, в който е нормално детето да суче от гърдата на мама и да има пряк контакт с тялото й.
Сексуалността при малкото дете
На 2-5 годишна възраст децата придобиват осъзнаване за своя пол и започват да проявяват засилен интерес към различията в половите белези. Нормално е децата на тази възраст с интерес да се заглеждат по пишкащото наблизо дете, за да видят има ли то пенис или няма и с почуда да обсъждат темата. За момченцата е голяма тема фактът, че момичетата нямат пенис, а за момиченцата е интересно това, че от телата на момченцата стърчи нещо, което те самите нямат. Допреди това децата сякаш изобщо не са забелязвали половите различия. Други, по-приоритетни теми са били във фокуса на вниманието им преди. Сега, когато за първи път обръщат внимание на този факт е нормално да са изпълнени с любопитство и учудване.
Важно е да реагирате на детското любопитство като към нещо нормално, каквото то е. Да превръщате темата в табу с реакции от сорта „За това не се говори.“, „Не гледай, не пипай!“ и т.н. забрани, само ще объркат детето и ще поведат процеса в грешна посока. Не забравяйте, че “забраненият плод е най-сладък”. За детето е нормално да обсъжда и да гледа в този период.
Нормално е детето да пипа своите гениталии, в желанието си да се запознае с тях. Нормално е да иска да види и да обсъжда гениталиите на другия пол, защото са нещо различно и будят любопитство.
Достатъчно е да кажем на детето, че зоната на гениталиите е много нежно място, където не пипаме с мръсни ръце, по същия начин, както не е добре да се храним с мръсни ръце. Нужно е също да обясним, че не бива да пипаме гениталиите на другите хора, защото това е нежно място, което другите не пипат.
Относно гледането, ако не го правите на голям въпрос и останете неутрални, детето ще погледа другите деца, докато пишкат и ще спре да ги гледа. Просто оставете естествения ход на нещата. При малките деца няма проблем да се гледат. Няма проблем и съзнателно да си показват кой какво има в гащите. Това е естествено и не бива в главите ни на възрастни да го възприемаме така, както е при възрастните. Децата имат нужда да видят и няма проблем да видят. Важното е да им се обясни да не пипат другите деца за гениталиите и да се подчертае важността на това да пазим тази зона и да не даваме другите да я пипат.
Това е първата и важна стъпка към това да опазим децата от посегателството на педофили. Всяко дете е важно да знае, че зоната на гениталиите не бива да бъде пипана от други хора. Могат да пипат само мама и татко и то само, за да помогнат при миене/къпане, но дори и мама и татко нямат право да пипат по друг повод. Също може да пипа лекарят, ако в тази зона има нужда от лекарска намеса, но дори и лекарят има право да пипа само в присъствието на мама или татко и никога насаме с детето. Това е важно за всяко дете. Разбирането, че тялото е нещо специално и не бива да бъде предоставяно на други хора е основополагащо разбиране, което е важно да възпитаме в детето още в ранна възраст като го обясним с ясни думи и го прилагаме самите ние на дела.
В тази възраст за първи път при момченцата се събужда страхът от кастрация (страх да не загубят пениса си). Допреди това на момченцето изобщо не му е минавало през ума, че човек може да няма пенис. Когато обаче разбират, че има и хора без пенис – момичетата, момчецата започват да се страхуват да не останат и те без пенис и да не се превърнат в момичета. Най-често този страх остава неосъзнат и не бива изговорен с думи, но детето често проверява с ръка дали мъжкото му достойнство си е на мястото и често без да осъзнава го държи в ръка, за да го пази.
Добре е да обясните на момченцето си в тази възраст, че хората по рождение сме два вида – мъже и жени. Мъжете имат пенис, а жените имат вагина. Кажете на момченцето си, че щом вече се е родило момче, цял живот ще има пенис, защото така е при всички мъже. Пенисът не е нещо, което идва и си отива. Щом веднъж си се родил с пенис, ще го имаш през целия си живот и няма как сам да изчезне или някой да го вземе. По същия начин при момичетата, щом веднъж са се родили момичета и имат вагина, а не пенис, то така ще са цял живот – цял живот ще си имат вагина. Така е при всички хора. Детето, ще се успокои, ако чуе това.
При момиченцата темата за половите различия събужда друг процес. Когато вижда, че момчетата имат пенис, а момичето няма, момиченцата започват да чувстват сякаш момчетата имат нещо повече от тях и сякаш момичетата са ощетени. Момченцата могат да пишкат прави, да се прицелват и да пишкат надалеч –в тази ранна възраст, когато децата все още пишкат навън в градинките на публично място това е видимо за момиченцата и те започват да се чувстват ощетени. Добре е да обясним на момиченцето, че гениталии имаме всички – и мъжете, и жените, просто при мъжете стърчат навън и се виждат, а при момичетата са прибрани вътре в тялото, защото женските гениталии имат специална много важна роля. Добре е да обясним на момиченцето, че благодарение на своите женски гениталии, един ден, то ще може да стане майка и да отгледа в тялото си бебе, което после да се роди и да стане човек и че това е най-голямото чудо на света. В тази възраст е моментът, в който детето разбира, че бебетата растат в корема на мама, преди да се родят и това може да се случи само при майките, тоест при жените, защото тяхното тяло е различно от това на мъжете.
Добре е да купите книжка с илюстрации на половите разлики и половото развитие, предназначена за малки деца и на илюстрациите да покажете как мъжете още от бебета имат пенис, после стават момчета, после големи мъже, после дядовци и през цялото време имат пенис и как се развива мъжкото тяло. Това ще успокои страховете на момченцето ви. На илюстрациите ще може да покажете на сина си как изглежда тялото на жената, какво е вагина как женското тяло е различно от мъжкото от раждането си до старостта. На илюстрациите в книжката дъщеря ви ще може да види как изгледа мъжкото тяло и как в женското тяло, когато жената порасне и стане майка се развива бебето преди да се роди. Малките деца все още имат силно образно мислене и имат нужда от нагледно представяне. Картинките в подобна книжка, ще помогнат въпросът да бъде изяснен.
В противен случай детето ще настоява да се съблечете пред него, за да види нагледно различните полови белези в телата на родителите си, което не е здравословно да правите. Едно е детето да ви вижда голи, докато все още не обръща внимание на голотата и не проявява интерес към гениталиите, съвсем друго е показно да се съблечете пред него нарочно, за да оглежда гениталиите ви. Това може да остави трайна негативна следа в психиката на детето и да доведе до сексуални смущения в зряла възраст (напр. всеки път като види гола жена, да си представя голата си майка и съответно сексуалното желание ще изчезва). Затова в момента, в който детето започва с любопитство да оглежда голите тела в опознаване на половите белези е добре родителите да спрат да се показват голи пред детето. Това важи и за двамата родители. Това важи особено за родителят от противоположния пол, но и родителят от същия пол не бива без повод да се разхожда гол пред детето във възраст, в която на детето половите белези са му особено любопитна тема. Момченцето ще гледа с интерес големия пенис на баща си и може да придобие комплекс за малоценност, че собственият му пенис е толкова малък. Момиченцето също може да придобие комплекс за малоценност, като сравнява развитото женско тяло на майка си със своето все още детско тяло.
Мастурбацията в тази възраст е очаквано и нормално явление. Опознавайки своето тяло, детето усеща приятната възбуда, която изпитва, когато пипа определено място и започва нарочно и съзнателно да го прави, за да си достави удоволствие. Не бива грубо да възпирате това, нито да се държите сякаш детето прави нещо лошо и да му се карате. Нищо лошо не прави детето. Съвсем нормално е да опознае тялото си и съвсем нормално е да прави нещо, което му носи удоволствие. Това, че в нашето общество сексуалността е срамна и скришна тема и мастурбацията все още се смята за табу, малкото дете не го знае, а и не е здравословно да пълним главата му със забрани и внушението, че сексуалността е лоша. Тази нагласа може да доведе до сексуални проблеми в бъдеще.
Вместо да се карате на детето, приемете случващото се за нормално и само, ако се случва често и публично, обяснете на детето, че не пипаме по този начин тялото си на публично място, по същия начин, както не е прието да си бъркаме в носа на публично място или да се плезим на публично място. Ако го обясните простичко без излишни емоции, детето ще го разбере като нещо просто и нормално. Когато не е публично, има своето право да изследва тялото си и да се наслаждава от него. Това си е неговото тяло. Ако детето мастурбира ексесивно и много често, то значи се опитва да се разтовари от прекомерно напрежение. Важи същото, което пише по-горе относно мастурбацията при бебетата. Помислете и променете нещо в живота и обкръжението на детето, в начина, по който го отглеждате и възпитавате, така че напрежението в живота му да спадне.
Продължението на темата, свързано с предучилищната възраст, така наречената Едипова фаза в детското развитие, ще намерите тук.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!