При големи горещини е нормално децата да намалят количествата храна, които са склонни да приемат. В това няма нищо притеснително и не бива да насилвате детето да яде повече, отколкото иска. Това е естествена реакция на организма при справяне с екстремни ситуации – за да се справи с жегата, тялото минава в „safe mode” и всички процеси започват да текат по-бавно. Това важи и за храносмилането и метаболизма. Да прилагате трикове, с които да натъпчете детето само ще утежни функционирането на тялото му. Детето усеща, колко храна му е нужна и ще хапне толкова, колкото може да поеме.
Нелепо е да се паникьосвате, че в днешните времена на изобилие от всякаква храна, някой ще умре от глад. Храна има и детето знае това. Затова не се презапасява, не се тъпче, а хапва толкова, колкото тялото му усеща, че има нужда или колкото може да преработи в конкретната ситуация. Ваша задача е да не правите храненето на голям въпрос. Така както не броите колко глътки въздух е вдишало детето ви, по същия начин спрете да броите колко залъка е поело. Изяло е толкова, колкото му е трябвало да изяде. Ако обръщате специално внимание на храната и се опитвате тънко да изманипулирате детето да яде, ще се сдобиете със злоядо дете, което не яде напук, защото е карано насила и защото усеща, че върху него се оказва натиск за нещо, за което не бива да бъде натискано. Как да излезете от ситуацията? – спрете с натиска, оставете детето да яде така, както сте го оставили да диша и с времето лека-полека нещата ще се нормализират. Важно е да запазите спокойствие и да спрете с натиска.
Ваша задача е единствено да предлагате разнообразна храна – да има свежи плодове и зеленчуци и домашно сготвени манджички и нека детето хапне от каквото усеща, че има нужда, колкото има нужда. Ако хапва малко след 2 часа предложете пак нещо малко за подкрепа – кисело мляко, здравословна закуска, плод…
Скрийте от погледа на детето вредните храни – сладкиши, бисквити, чипс и нека няма достъп до тях или ги предлагайте само по малко при по-големите деца и то в определени моменти, не често. Ако детето има солети под ръка, нищо чудно да се нахрани с тях и после да откаже здравословната храна, която сте му сготвили. Сладкишите е добре да не присъстват в менюто на малкото дете, а при големите да идват в малки количества след хранене, а не като заместител на храната. Ако детето няма под ръка “боклуци”, с които да напълни стомахчето си, рано или късно ще огладнее и ще похапе истинска храна. Грешка е, когато детето не се храни добре да му давате вредни храни “само и само да хапне нещо” – така си гарантирате, че изобщо няма да започне да се храни добре и сами му помагате в развиването на вредни навици. По-добре да не яде нищо, отколкото да се натъпче с бисквити или солети.
Ако сте готвили половин ден и наследникът ви отказва да яде, не правете драма от това. Не се изкушавайте да излеете на главата на детето недоволството си, че сте прекарали деня до печката. Детето не ви е карало да правите това, сами сте го решили и не може да държите него отговорно за това, че: „Цял ден готвя, а ти сега не ядеш!“ Детето не ви е карало да готвите, то по-скоро е искало да играете заедно, но не и да готвите, така че ако имате недоволство от ситуацията, насочете това недоволство в друга посока. Детето няма общо с това.
В жегата важното е да предлагате течности. Има деца, които по природа са „водни жаби“ и пият по много вода без нужда някой да ги подсеща. Има обаче деца, които по природа са нежадни и ако оставите на тях биха изпили много оскъдно количество течности за денонощие. Краткосрочно нищо няма да последва от това, освен може би запек от време на време, но в дългосрочен план организмът се състарява много по-рано и задържа повече токсини, ако не приемаме достатъчно количество вода. Затова оставете чашката с вода на детето на достъпно място и я пълнете редовно, така че детето да има вода на разположение, а ако само не се сеща да пие, подсещайте го. Дори да изпие само глътка, ако го прави често в края на деня ще се е събрало достатъчно количество.
Сокчеатата със захар НЕ са заместител на водата. Ако давате на детето сокове или други сладки течности, то нека бъдат в ограничени количества и да наблягате повече на водата, а от здравословна гледна точка бих ви посъветвала изобщо да махнете от менюто на детето напитките със захар, защото те носят колкото полезност, толкова и вреда на организма (а понякога дори повече вреда, отколкото полза) и може да откажат детето от приема на вода (защо да пие безвкусната вода, като може да пие сладко сокче!).
Накратко казано – повече вода и не се тревожете за храната. Приготвяйте леки зеленчукови яхнии, без тежки храни и тлъсти меса в жегите, давайте на детето свежи плодове и зеленчуци – ако трябва измислете си игра с тях, за да ги хареса и бъдете спокойни. Като отминат жегите, наследникът ви ще прояде повече (стига да не го насилвате да яде).
Стойте повече на сянка и оставете детето да следва усещанията на собственото си тяло. Дори да хапва, колкото мравчица, няма проблем. С времето ще се балансира.