Още от поредицата
- Развитие на бебето от 0 до 2 месеца
- Развитие на бебето от 3 до 6 месеца
- Развитие на бебето от 7 до 12 месеца
През първата година от живота си бебето сякаш расте и се развива не с дни, а с часове! Като малка гъбка до вчера неспособното да задържи собствената си главица човече сякаш изведнъж започва да се усмихва, да играе с играчки, да ходи! Децата не се раждат еднакви и развитието им също протича различно. Всяко дете е уникално и има свой собствен ритъм на растеж, свои заложби и наклонности. Никога не сравнявайте вашето дете с други деца, защото за развитието няма строги правила.
Има разбира се приблизителни граници относно това кое спада към нормалното очаквано развитие на здраво родено бебе, така че родителите и специалистите да могат да индикират симптоми, насочващи към забавяне в развитието или конкретно заболяване. По-конкретно, това което се очаква от бебето през първите два месеца след раждането е следното:
Веднага след раждането
Веднага след раждането (в първата до петата минута) новороденото се подлага на медицинска оценка да дишането, пулса, мускулния тонус, цвета на кожата и рефлексите. Всички тези характеристики се сумират и се оценяват с точки от 0 (обезпокоително) до 2 (добро), с което се формира оценката по Апгар (наречена на акушерката Вирджиния Апгар).
Освен тази медицинска оценка на състоянието на бебето в първите минути след раждането е не по-малко важно бебето да бъде сложено на гърдите на майката и да бъде насърчено да засуче – за стимулиране на сукателния рефлекс и лактацията, за изграждане на добра психо-емоционална връзка между майка и бебе, която ще повлияе сериозно следродилното възстановяване и снижаване нивата на стрес и при бебето и при майката. Въпреки, че в стандартната болнична практика у нас този ранен контакт между майка и бебе е пренебрегван, имате пълното право да изискате от персонала бебето ви да остане известно време при вас, след като му бъде направена първоначалната медицинска диагноза по Апагар.
Хранене и наддаване на тегло
Новороденото е препоръчително да се храни единствено с майчина кърма. Единствено кърменето предоставя на бебето всички необходими му хранителни съставки и психо-емоционална стимулация за правилно физическо, психическо и емоционално развитие. За новороденото кърменето е не просто хранене, но и акт на общуване, на взаимност, единствената активност, която го подтиква да стимулира и развива всичките си сетива едновременно.
През първите два месеца след раждането новороденото обикновено има нужда да суче на всеки 1.5 – 3 часа като дава за това сигнали като събуждане, отваряне на устичката и опит да налапа близки предмети, нервност и хленчене. Не бива да оставяте бебето да се разплаче силно и чак тогава да му предлагате да суче. Добре е бебето да определя режимът на кърмене, а не вие да се опитвате да му налагате хранене в определени часове, а също и нощното кърмене не бива насилствено да се премахва, особено през първите месеци.
През първите дни след раждането се наблюдава загуба на тегло и тя е нормална (до 10% от теглото при раждането). Обикновено около 10-ия ден след раждането бебето достига родилното си тегло. След това бебето наддава по около 23-30 гр. на ден през първите месеци или средно по 150 – 200 гр. на седмица. Не е необходимо да мерите теглото на бебето всеки ден или всяка седмица, стига бебето да изглежда здраво, жизнено, спокойно и да се храни добре. Достатъчно е да мерите теглото веднъж месечно.
Чисто статистически в първите месеци кърмените бебета наддават на тегло по-бързо от тези, хранени с адаптирани млека. Това обаче не е задължително. Дори и бебето ви да е наддало по-малко, стига всички останали жизнени показатели да са в норма, храненето да протича добре и бебето е видимо здраво и спокойно (не прекалено нервно, но не и вяло и отпуснато), то значи всичко е наред. Вашият педиатър би следвало да прецени дали развитието на бебето е в норми, но дори и в следствие на малко наддаване на тегло да ви посъветва да дохранвате бебето с изкуствено мляко не прибързвайте с тази крайна мярка – първо потърсете съвет от консултант по кърмене (Ла Лече Лига – България или кабинет по консултации по кърмене към Майчин дом или опитна кърмачка, която познавате), уверете се че кърменето при вас протича добре, ако наистина кърмата ви е малко, увеличете я, чрез прости стъпки, които консултантите по кърмене ще ви покажат. Често у нас бебетата започват да се хранят с адаптирано мляко следствие на малко наддаване на тегло през първите месеци, а често причината за недостатъчното наддаване е съвсем друга и дохранването не е търсеното решение.
У новородените често се наблюдава така наречената „физиологична жълтеница”, която се появява 2-3 дни след раждането и е най-силно изразена по лицето и видимите лигавици. Продължава най-често 3-7 дни и е по-силно изразена и по- продължителна при недоносените деца. Съвременните изследвания сочат, че честото кърмене спомага прекарване на физеологичната жълтеница в лека форма и за по-бързото й излекуване.
Сън
През първите два месеца бебетата спят през по-голямата част от денонощието. Сънят за новороденото е един вид защита срещу прекалената стимулация на околния свят. За бебето всичко наоколо е ново, непознато и любопитно, в следствие на което то бързо се пренасища с впечатления и има нужда от почивка. През първите две седмици след раждането бебето спи почти постоянно и се буди единствено за хранене, или ако се чувства дискомфортно (ако нещо го боли, ако му е студено, горещо, ако е подмокрено). След този период на целодневно спане, до навършване на 2 месеца средно бебето прекарва в сън около 17-18 часа в денонощието, от които 10 часа нощен сън и приблизително 4 пъти по 2 часа в сън през деня. Разбира се тези цифри са само ориентировъчни и ако вашето бебе спи по-малко, стига да не е нервно, а спокойно, с нормален тен на кожата и да се храни добре, то значи си имате нощна птица. 🙂
Важни показатели за доброто развитие на бебето на този начален етап са:
- Наддава ли добре на тегло – ако да, то дори и да не спи много, то със сигурност не се буди и не бодърства от глад;
- Емоционалното състояние на бебето – прекалената нервност и безпокойство, както и твърде отпуснатото и вяло състояние могат да бъдат показатели за евентуални здравословни проблеми. Ако нещо ви тревожи в тази насока, консултирайте се с педиатър, който би могъл да разпознае отклоненията от нормата в това отношение.
Зрение
Преди години се е смятало, че новороденото не може да вижда. Вече е ясно, че подобни твърдения са далеч от истината. Новороденото вижда, но на този ранен етап има проблеми с фокусирането и бебето вижда образите ясно едва на разстояние не по-далечно от 25 см от лицето му. За целта трябва в близкото обкръжение на бебето да поставим предмети, които да стимулират уменията не бебето да фокусира зрението си (играчки и картинки в препоръчително ярки образи). До 6-ия месец, когато мускулите на очите се развият по-добре, ще се достигне очакваното подобрение.
Въпреки че зрението на новороденото е ограничено, очите му са много чувствителни към две неща – човешкото лице и всичко, което се движи. Ако приближите лицето си на разстояние около 20 см до лицето на бебето, ще усетите промяна в изражението му и движение на очите му. Дори няколко часа след раждането си бебето може да насочи и двете си очи в една посока (конвергенция) и да проследи движението на обект.
Веднага след раждането клетките в ретината, които отговарят за виждането на цветовете, още не са добре развити, така че новороденото вижда света в сенки. Първият цвят, който бебето улавя е червеният, следват синьо, зелено и накрая жълто. В първите си месеци бебето вижда само най-ярките тонове на цветовете, затова е препоръчително около него да има ярки предмети, които да го стимулират.
Към втория месец или малко по-рано бебето вече се позаглежда в предметите, а към шестия месец почва да фиксира и да задържа погледа си наблизо за по-дълго.
Слух
Слухът се развива още вътреутробно за звуци с ниска до средна честота и е налице при новороденото. Със съзряването на детето се развива и способността за възприемане на по-слаби звукови стимули. В началото бебето ще реагира само на високите тонове – ще предпочита гласа на мама, пред този на татко, ще се радва на по-пискливите възклицания, които често инстинктивно използваме като общуваме с бебето.
При новороденото можем да проследим реакциите при силен шум (тряскане на врата, пляскане с ръце), които най-често се изразяват в стряскане, събуждане, плач, потрепване на клепачите, отваряне и затваряне на очите и др. Едва на четири месечна обаче бебето се обръща по посока на силен звук, а по-посока на по-слаб звук ще се обръща след 6-ия месец.
Допир
За разлика от зрението и слуха, които не са добре развити при раждането, усещането за допир е много силно развито при новороденото и то обожава да бъде прегръщано, милвано и докосвано от меки и нежни материи. Чрез допира бебето най-пълноценно опознава света през първите седмици от живота си. Изследванията сочат, че бебета които често са любвеобилно галени, не се разболяват толкова, а също и плачат по-малко. Тези, които са масажирани, растат и се развиват по-бързо от тези, които не са. Естествено е новородените да предпочитат усещането за мекота, например от нежна милувка или от мек памук. Ще забележете как бебето настръхва при груб допир или от драскаща, грапава материя.
Масажът и гимнастиката действат много приятно на бебето, а са и много полезни за развитието и укрепването на защитните сили на организма. Добре е да се започне 4-6 седмици след раждането, като при деца с по-ниско тегло е добре да се изчака бебето да достигне 4 кг. Масажът и гиманстиката трябва да са съобразени с възрастта на бебето и да се прилагат ежедневно. След кърменето масажът и милувките са втория по важност фактор в изграждането на здрава връзка между майката и бебето. Това е прекрасен начин да общувате с бебето и да се забавлявате заедно при това по един много приятен за него начин – чрез допир, физическа активност и стимулация на много нива.
Вкус
Вкусът на бебетата се развива още в утробата. Различните вкусове от диетата на мама стигат до бебето чрез пъпната връв, а като се роди чрез кърмата.
Последните проучвания сочат, че храните, които детето обича са същите, които мама е яла по време на бременността и кърменето. Ако обичате моркови, не се учудвайте, ако вашето мъниче споделя вкуса ви. Но без значение какво сте яли през бременността, бебето ще обича сладки храни.
Обоняние
Това е може би най-силно развитото сетиво на кърмачето.
Бебето добре познава миризмата на мама още от утробата. Проучванията сочат, че новородените могат да различават по мириса майчината гърда от тази на друга кърмачка.
Бебетата се раждат с предпочитания към сладките аромати като този на ванилията например и инстинктивно не харесват отвратителните миризми като тази на развалени яйца, на горчиво и прокиснало – вероятно инстинкт, който им помага да избягват опасните храни.
Двигателни умения
Движенията на бебето през първите два месеца са силно ограничени и некоординирани. Мускулатурата през първите два месеца не е достатъчно силна, за да издържи дори собственото тегло и бебето не може да задържа само главичката си или да повдига тялото си. Движенията на новороденото са рефлекторни, спонтанни и хаотични.
В началото новороденото заема асиметрична поза на главата, краката и ръцете, в следствие на позата дълго заемана в утробата. Дланите са свити в юмручета и бебето силно стиска всяко нещо попаднало в ръчичката му. Стъпалата на крачетата на новороденото също притежават рефлекс за захващане и при допир отдолу на стъпалото пръстите сгъват все едно, че „хващат” – остарял инстинкт от времето, когато сме се катерили и захващали с крака по дърветата.
Месец и половина след раждането повечето от децата вече добре управляват шийните си мускули, за да държат главата си права. С нарастването на теглото на бебето главата престава да бъде най-тежката част от тялото и към третия си месец то се научава да управлява движенията на главата.
С подобряване на движенията на главата се изменя и позата на детето. То постепенно се отпуска и престава да лежи в “поза ембрион”. Научава се да лежи на гръб. Ръцете и краката започват да се движат свободно. Лежейки по корем то си изпъва краката и върти главата си в двете посоки. Взето на ръце не прилепва главата към тялото на възрастния, а я държи право.
Постепенно до двумесечна възраст движенията на ръцете и краката престават да бъдат предишните некоординирани потръпвания и все повече заприличват на каране на колело при лежане на гръб. Лежейки по корем при опора на лактите детето повдига не само главата си, но раменете и гърдите от постелката си.
През втория месец бебето става по-активно. Ще забележите много постижения на вашето двумесечно бебе:
- То заспива по-лесно и сънят му е спокоен;
- Мускулите на шията му са заякнали и може да задържа само главата си и да я вдига , докато лежи по корем;
- Движенията му вече не са резки и хаотични, а наподобяват движеня като при плуване;
- Хваща всеки предмет, който докосва дланта му (подайте му пръст и проверете дали ще го хване);
- Може да фокусира погледа си на близко разстояние и следи за кратко предмет с очи;
- Познава майка си и й се усмихва;
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!