Бременността е период на качване на килограми, в който това как и с какво се храним е особено важна тема. Важна е не само от гледна точка на това колко килограма ще качим, но по-важното: дали с храната си успяваме да набавим нужните вещества за правилно развитие на плода, така че да успеем да износим и родим здраво бебе.
Следете килограмите си
Добре е да превърнете ежеседмичното мерене на кантара в навик. Важно е да контролирате теглото си. Нормално за цялата бременност е да качите общо 12 килограма. В първите седмици теглото ви не би следвало да се промени, но от четвъртия месец всяка седмица теглото ви ще расте с 250 до 500г. Няма единна норма за това кога и колко ще нарастват килограмите ви и коремната ви обиколка. Всяка бременна наддава по различен начин в зависимост от структурата на тялото си, наследствената си склонност и навици на хранене.
В никакъв случай не бива да пазите диети или да гладувате, както и не бива да ядете „за двама”. Важно е да се храните правилно и здравословно, с малки, но чести порции пресни и по възможност екологично чисти продукти. Ограничете вредните и тежки храни – те ще носят на тялото ви усещане за тежест и дискомфорт, а и не забравяйте че бебето ви се храни заедно с вас и то има нужда от полезни хранителни съставки, за да се развива правилно. Вместо да наблягате на шоколада, заменете го със сладък плод или плодово мляко, ограничете пържените и пикантни храни и вместо тях открийте тайната на прекрасните свежи салати, които можете да комбинирате в разнообразни и много вкусни съчетания.
Лениви черва
По време на бременността повечето жени страдат от лениви черва. Това се дължи на общото намаляване на мускулното напрежение, което пък е предпоставка за растежа на детето и за самото раждане. Също така липсата на витамин В и по-специално на фолиева киселина може също да допринесе за лениви черва. Ако имате подобен проблем, наблегнете на храни богати на баластни вещества. На трапезата ви всеки ден трябва да присъстват сурови храни като най-полезни са настърганите моркови, целина, тиквички и червено цвекло, подправени със зехтин и лимонов сок. Можете да добавите и краставица. Пийте много вода. Ежедневно пийте прясно изцедени плодови сокове или яжте сурови плодове. Заменете белия хляб с пълнозърнест, яжте мюсли и други пълнозърнести продукти. Всеки ден консумирайте кисело мляко. Ако ви се яде сладко яжте сушени плодове – те не запичат, а съдържат много баластни вещества, витамини и минерали. Винаги дъвчете храната бавно и старателно на малки, но чести порции.
Как да се храним правилно?
Правилното хранене сега е още по-важно от обикновено. Дневната нужда от калории се увеличава с 400 и става 2500 калории на ден, но нуждата от някои вещества се увеличава трикратно. Бебето си взема всичко, което му е необходимо от вашето кръвообращение, но ако се храните неправилно и не си набавяте нужните вещества, скоро вашият организъм ще започне да чувства остра нужда, която ще се изрази в определени нездравословни симптоми.
Препоръчително на ден е да приемате 80гр. белтъчини, които се съдържат в 200гр. паржола или филе от риба + една кофичка кисело мляко + 10гр. сирене.
Въглехидратите на ден трябва да бъдат около 300гр., като това са 50гр. овесени ядки или корнфлейкс + 120гр. ориз/тестени продукти + 4 средно големи картофа + 3 или 4 филии пълнозърнест хляб + 500 гр. плодове на ден.
На ден ви трябват около 80гр. мазнини. Тъй като мазнините се съдържат в повечето храни богати на белтъчини е трудно да се измери това количество. Важно е обаче да знаете, че не бива да прекалявате с мазното, както и по възможност да замените наситените с ненаситени мазнини, сред които най-полезен е студено пресованият зехтин. Не консумирайте маргарин и избягвайте продукти, съдържащи хидрогенизирани мазнини (каквито има в повечето вафли и десерти).
На тялото ви ще са му нужни и високи дози минерални вещества като калций за костите и зъбите, магнезий, желязо, калий, натрий и йод. Ако приемате здравословни храни и достатъчно салати и плодове, минералите в организма ви ще бъдат в нужните дози и няма да е необходимо да пиете синтетично създадени минерали на таблетки, които въпреки ползата за организма си остават химически, изкуствено създадени продукти, които е добре да приемате единствено при обективна нужда. Същото важи и за витамините, които е най-добре да приемате в естествен вид, вместо химически синтезирани.
Важно е да приемате достатъчно витамини. Те имат жизненоважни функции, както за вас, така и за развитието на плода. Освен фолиевата киселина, чието приемане в оптимални дози може да предотврати малформации на плода, витамин D е важен елемент от вашето хранене (съдържа се в мляко, жълтък, черен дроб), както и витамин С (в магданоз, киви, цитруси, чушки). За това всеки ден на трапезата ви трябва да присъства зелена салата, както и тиквички, спанак, чушки и достатъчни количества плодове.
Много приятна и в същото време полезна сладка напитка с високо съдържание на фолиева киселина:
Една с.л. кисело мляко се изсипва в голяма чаша и към нея се прибавя 1 с.л. какао на прах, след което се разбъркват. Към тях се прибавят смачкан на пюре 1 банан, 1 киви и ½ манго. Плодовият крем се разрежда със сока на 2 портокала, разбърква се и се залива по желание с още кисело мляко.
Ориентировъчно дневно меню:
- Мляко (за препоръчване кисело): 1/2л
- Месо/риба: 180гр.
- Извара: 100гр.
- Сирене: 30гр.
- Зелечуци: 300гр.
- Плодове: 300гр.
- Картофи/ориз/пълнозърнесто тесто: 400гр.
- Захар: 40гр.
- Масло/Олио/Зехтин: 50гр.
Информация за това кои храни на какви вещества са богати можете да намерите в поредицата за захранване на бебето на нашия сайт, както и статията “Витамини и минерали в храната на детето”.
В статията са използвани материали от книгата на Илка фон Гьорне “Красива и в бременността”.
За повече информация и практическа подготовка, свързана с бременността, раждането и отглеждането на бебето посетете тук.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!