Още от поредицата
- Митове за кърменето (част 1)
- Митове за кърменето (част 2)
- Митове за кърменето (част 3)
- Митове за кърменето (част 4)
Щом бебето ми плаче, значи е гладно и млякото ми не му стига.
Бебетата плачат по ред причини – умора, раздразнение, напрежение, студ, горещина, дискомфорт в пелените, защото иска да го гушнете… Плачът на новороденото не е само от глад и не бива да правите прибързани изводи. Ако бебето ви е яло скоро и не желае да суче пак, проверете какво друго го тревожи – може би ако го вдигнете и го поносите, ще се успокои. Много жени са склонни да обвиняват за всичко кърмата си, но истината е, че бебетата макар и малки, са индивиди със собствена воля и настроения, които засега могат да показват само чрез плач.
Докато млякото слезе, бебето трябва да се дохранва изкуствено, за да не гладува.
Нина, бременна в 29 г.с.: “Притеснявам се дали бебето ми няма да гладува в първите дни след раждането – казаха ми, че млякото идва 2-4 дена след това. Трябва ли да го дохранват с адаптирано мляко, и няма ли да свикне с бутилката?”
В първите дни след раждането от гърдите се отделя коластра. Тази жълтеникава до златиста течност, често наричана ‘първа имунизация на бебето’, е от изключителна важност. Тя е много богата на имунни тела, особено на IgA, които предпазват бебето при първия му досег с новата, не-стерилна среда. Тези защитни фактори и имунни тела бебето не може да си набави от никъде другаде. Главната й функция е да предпазва новороденото от инфекции, като покрива чревният тракт с тънък защитен слой, който не позволява на инфекциите, на които сте били изложени вие, и на които е изложено то, да преминат. Коластрата е гъста и лепкава, високо концентрирана и лесна за разграждане, поради което е перфектната храна за бебето в първите дни след раждането. Съдържа важни хранителни съставки, особено важни при недоносените бебета. Тя е изключително лесноусвоима и малкото количество, което бебето изсуква в началото – по 1-2 чаени лъжички, е съвсем достатъчно за малките му засега нужди от храна. Коластрата действа като лаксатив и помага на бебето да отдели първите изпражнения – мекониум, чрез които от организма му се изхвърля билирубинът – причинителят на физиологичната жълненица. Бебето няма нужда от никакви допълнителни течности – коластрата покрива всичките му нужди. Физиологичното спадане на теглото в началото – от 5 до 7% е нормално, защото бебето отделя излишните течности от тъканите си, и не означава, че гладува. Дохранване в този момент би нарушило естествената стимулация на гърдите и би навредило на ритъма на кърмене, което много вероятно би довело до ранно отбиване на бебето.
Нощното хранене е вредно, защото разширява стомаха на бебето и го разглезва.
Ако не бъдат системно отучвани, почти всички бебета се будят през нощта, за да се хранят. Нощем нивата на хормона Пролактин, който отговаря за производството на кърма, са най-високи, и това е начинът на природата да осигури достатъчно количество мляко – ако бебето суче нощем, стимулира гърдите, Пролактинът повишава нивата си, и майчиният организъм произвежда повече мляко. Също така особено през първите дни от живота си, малкият бебешки стомах не може да издържа толкова дълго без мляко – той подава сигнал, че е празен и бебето се събужда, за да суче. Не се притеснявайте, че ще разглезите детето си, ако го храните нощем – напротив, така ще сте сигурни, че изсуква достатъчно мляко, и наддава добре, защото нощем бебетата сучат по-ефективно, по-бързо и почти не се разсънват, нито будят вас толкова много. Много педиатри знаят, че малкото стомахче има нужда не от дълга почивка, а от малко мляко за спокоен сън. Дори по някакви причини да решите да не кърмите нощем бебето, това не бива да става преди 40-ия ден от живота му – в противен случай, особено ако е съчетано с хранене под час, бебето може да не наддава достатъчно.
Бебето трябва да се храни под час, а не на поискване, за да не се разглезва.
“Първия си син кърмих със строг драконовски режим – на три часа с почивка през нощта” – споделя Надя, майка на две деца. “Въпреки желанието ми успях да кърмя само 40 дена. С втория реших да послушам съветите на приятелки и да го храня на поискване. Установих, че е по-лесно – вместо да търпя ревящото бебе, за да стане еди-колко-си часа, вадя гърдите, само мир да има. Сега синът ми е на три месеца, сам си направи режим и кърменето е много спокойно и приятно.”
Храненето на три- и четиричасов график е предназначено за изкуствено хранените бебета. Изкуственото мляко се разгражда от детския стомах за около 2 ½ часа и оттам идва режимът. Майчиното мляко се усвоява по-пълноценно от бебето и се разгражда по-бързо, затова кърмачето често огладнява по различно време. Не се тревожете да го нахраните, дори да не е минало много време от последното кърмене – бебето знае по-добре дали е гладно или не от часовника ви. Имайте предвид, че за да наддава добре, средното бебе има нужда от поне 8 кърмения за 24 часа. Някои бебета се нуждаят от по-малко, други от повече, различните бебета се хранят по различен начин също както и възрастните. При храненето на поискване трябва да следите, кога бебето започва да проявява признаци на глад – да мърда с ръчички и крачета, да върти глава в търсене на гърдата, да прави сукателни движения с уста. Плачът е късен признак на глад и ако чакате детето да заплаче, за да го нахраните, може да откриете, че то е вече твърде раздразенено, за да яде.
Ако няколко седмици след раждането гърдите са меки и не ги чувствате пълни както преди, значи млякото в тях е намаляло и не стига.
Често нови майки се обръщат към лекари и акушерки с един и същи въпрос: “Помогнете! Гърдите ми омекнаха и не ги чувствам пълни както преди. Бебето наддава добре и е спокойно, но се притеснявам, че млякото ми е намаляло и може да не му е достатъчно.”
Между втория и седмия ден след раждането млякото ‘идва’ и гърдите се пълнят с преходно майчино мляко, което скоро е изместено изцяло от зряла кърма. През този период може да усещате гърдите си чувствително по-пълни и дори напрегнати, особено преди кърмене. Често гърдите произвеждат повече мляко, отколкото има нужда бебето, и това може да причини известен дискомфорт у вас, особено ако храните под час. Няколко седмици след раждането лактацията се установява. Това означава, че зрялото майчино мляко окончателно е изместило преходната кърма и количеството произвеждано мляко се регулира според нуждите на бебето. По това време гърдите вече не са така препълнени с мляко и може да ги чувствате по-меки и не така напрегнати, защото се произвежда толкова кърма, колкото има нужда бебето, вече няма свръхлактация. Не се притеснявайте, че кърмата ви е намаляла, просто кърменето следва естествения си ход.
Може да имате много кърма, но тя да е водниста и да не е достатъчно хранителна и да се наложи изкуствено дохранване.
Лиляна, двадесет и седем годишна майка на едно дете, разказва за началото на кърменето: “Докато бях бременна, с мъжа ми изчетохме всичко, каквото намерихме, свързано с кърменето. И двамата бяхме много ентусиазирани. След първите седмици установихме, че бебето не наддава толкова, колкото педиатърката смяташе, че трябва. Тя е от “старата школа” и лесно беше готова да изпише дохранване. Предвид желанието ми бебето да бъде само на кърма, ме изпрати в Банката за майчина кърма, където трябваше да изследват дали млякото ми е достатъчно хранително. Специалистите там добродушно ми се присмяха, че макар да не съм първата, която идва за такова изследване, не могат да го направят, защото просто не съществува: нехранителна кърма няма. След това се обърнах към консултант по кърменето от чужбина по интернет и с нейна помощ разреших проблема, който се оказа неправилно поставяне на гърдата. Бебето ми започна да наддава добре, сега е на година и 8 месеца и още я кърмя с радост”.
Противно на разпространеното мнение, почти всеки лекар ще потвърди, че такова нещо като нехранително женско мляко няма. Млякото, което бебето поема първо, се нарича ‘начално’. То е с високо водно съдържание и служи основно за утоляване на жаждата. На вид може да е синкаво и воднисто, и това е съвсем нормално. Второто мляко, което следва, или ‘крайно’ майчино мляко, е по-плътно, бяло и мазно, то е богато на мазнини и хранителни вещества. Именно то е питателното мляко, от което основно зависи как ще надава детето. Единственото, за което трябва да следите, е бебето да суче достатъчно дълго и ефективно, за да поеме достатъчно количество от крайната кърма.
Автор: Таня Русева (Бу) – Ла Лече Лига Лидер за България
За повече информация и практическа подготовка, свързана с кърменето и отглеждането на бебето посетете тук.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!