Още от поредицата
- Водата – кога, колко и каква е полезна за бебето
- Начало на захранването
- Захранване (част 2): Първи храни
- Захранване (част 3): Нови храни в 8-мия месец
- Захранване (част 4): Нови храни в 9-ти и 10-ти месец
- Захранване (част 5): Нови храни в 11-ти – 13-ти месец
- Захранване с кисело мляко
- Вредни храни в бебешка възраст
- Полезни рецепти в периода на захранване
- Захранване на бебето със сок
Захранването на бебето е добре да започне около 6 месечна възраст. Бебето би могло да бъде захранено и по-рано, ако са на лице признаци за готовност за захранване, но не преди навършени 4 месеца, както може и захранването да започне и по-късно от 6 навършени месеца, ако бебето още не е готово да бъде захранено.
Захранването може да протича по определена схема на предлагане на нови храни, като се започне от по-лесно усвоими храни и постепенно към тях се прибавят и по-тежки и трудно усвоими храни или можете да захранвате бебето според неговото интуитивно предпочитание на храни, като го оставите само да подбира какво и колко да изяде по метода на „Захранване водено от бебето”.
Независимо кой метод на захранване изберете, ето едно изключително лесно за приготвяне ястие, много полезно за бебето в периода на захранване, което можете да приготвяте в различни варианти съобразно възрастта на детето и вкусовите предпочитания:
Зеленчукова супа/яхния
Продукти:
1 бр. картоф*
1 бр. тиквичка
1 бр. морков
1/2 бр. чушка (при захранване по схема – на 8 месеца)
1/3 глава лук (при захранване по схема – на 9 месеца)
Броколи (при захранване по схема – на 8 месеца)**
Карфиол (при захранване по схема – на 8 месеца)**
Зехтин
Подправки – магданоз, босилек, риган, червен пипер – според личните Ви предпочитания (след 7 месечна възраст).
*Вместо картоф можете да направите супата/яхнията със сварен ориз, за предпочитане кафяв като спазвате същите принципи на приготвяне. Единствено обърнете внимание, че когато готвите ястието с ориз първо сварявате само ориза с вода в съотношение 1 към 4 и след това към него прибавяте зеленчуците и зехтина.
**Вместо броколи и карфиол можете да добавите зелен фасул на възраст 11 месеца или грах на възраст над 12 месеца.
До навършване на 1 годинка НЕ добавяйте сол към ястието. След навършване на 1 годинка добавете съвсем малко количество сол.
Начин на приготвяне:
Обелете и сварете зеленчуците нарязани на големи парчета в тенджерка с вода като още в началото на варенето добавите и зехтина. Количеството вода, което ще ползвате зависи от това дали ще правите супа или яхния. За яхния сложете не повече от 1 чаена чаша вода, а за супа добавете повече вода по ваш вкус. Прибавете желаните от Вас подправки, ако бебето е на възраст над 8 месеца.
След като зеленчуците са вече сварени:
Ако практикувате захранване водено от бебето:
Оставете зеленчуците на големи парчета, изчакайте ястието да изстине и сервирайте на бебето разнообразните сварени зеленчуци в подходяща купа, от която то самостоятелно да се храни с ръце като само избира какво и колко да изяде. Бебето притежава вроден усет за това от какви хранителни вещества в момента организмът му се нуждае и кои храни е добре да избягва. Затова проучванията показват, че когато дадем възможност на бебето само да избира с какво и колко да се храни, то наддава добре на тегло, има добри жизнени показатели по-рядко страдат от алергии и стомашни проблеми, в сравнение със захранването, при което бебето не избира вида и количеството храна, които поема.
Ако захранвате бебето по схема:
Съобразете кои зеленчуци е уместно да сложите в ястието според възрастта на бебето и храните, с които то вече е захранено. Сложете в зеленчуковата яхния само зеленчуците, с които бебето е вече захранено, като може да добавите само един нов зеленчук, който бебето още не е опитвало. В началото на захранването сварете само картоф, след няколко дни добавете към картофа и тиквичка, след това и морков и така постепенно към вече познатите храни добавяйте и нови през периоди от няколко дни.
Пасирайте сварените зеленчуци, заедно с водата, в която са врели с пасатор, кухненски робот или блендер до получаване на напълно гладко пюре или смесена текстура от по-фини и по-едри парчета, ако бебето вече е на етап на учене да дъвче. Така ще получите прясно и здравословно зеленчуково пюре! Ако бебето вече се учи да дъвче, можете и да не пасирате ястието, а да го намачкате с вилица.
Изчакайте ястието да изстине и сервирайте.
Предложете на бебето количество храна съобразно възрастта му като в началото на захранването започнете само с една лъжичка и постепенно увеличавайте количеството твърда храна до достигане на количество от 120г. през първия етап от захранването, 200гр. до възраст 1 годинка и 300гр. на възраст 2 и 3 годинки.
Добавки
Към зеленчуковата яхния можете да добавите:
- Предварително сварено месо (на възраст над 7 месеца) – на парченца при захранване водено от бебето или пасирано във водата, в която е вряло при захранване по схема. (Вижте тук кои меса и в какви количества са подходящи за бебето.)
- Парченца сирене (на възраст над 7 месеца).
Така лесно и изключително бързо можете да готвите разнообразни вкусни и изключително полезни зеленчукови супички и яхнии за Вашето бебе, като всеки път включвате различни зеленчуци, добавки и подправки, с помощта на които получавате разнообразни по състав и вкусове гозби, които Вашето бебе много ще хареса.
Добър апетит!