Кога поникват млечните зъбки?
Зъбоникненето обикновено започва с поникването на двата долни резци на 6-8 месечна възраст. След това се появяват четирите горни резци, а по-късно останалите два долни резци. Никненето на зъбите е строго индивидуално и при някои дечица зъбките поникват рано, при други по-късно и не винаги зъбките никнат в реда, описан по-горе. Общият брой на млечните зъби е 20 и развитието им завършва на 2-2,5 години.
На една годинка повечето бебета вече имат 6 до 8 зъба. Ако в 9тия месец бебето няма зъби, консултирайте се с педиатър – той ще прецени дали липсата на зъби е сигнал за проблем или просто зъбоникненето на Вашето бебе протича по-бавно.
Признаци на зъбоникнене
- Подути и зачервени венци;
- Обилно слюнкоотделяне и лигавене;
- Детето пъха ръце и предмети в устата си, дъвче ги и чеше венците си.
Не винаги признаците на зъбоникнене са знак, че бебето скоро ще се сдобие със зъбче. Понякога бебето проявява симптоми на зъбоникнене седмици преди зъбчето да пробие. Това се случва, защото процесът на зъбоникнене не включва само пробиването на венеца и показването на зъбчето – това е само финала. Дълго преди това, зъбчето си проправя път във венеца и бебето реагира на този процес като чеше венците, лигави се, изпитва безпокойство.
Неразположения по време на зъбоникнене
Макар, че поникването на зъбки е нормално явление, детето често е неспокойно, плаче, отделя повече слюнка и текат лиги, яде по-малко или въобще няма апетит, не спи добре, пъха в уста ръцете си и други предмети, с които си чеше венците, раздразнително и неспокойно е, може да има хрема, разстройство и повишена температура, дори понякога много висока преди пробиването на зъбчето.
Помогнете на бебето да преодолее неразположенията, свързани със зъбоникнене като:
- Леко масажирайте венците му с пръсти (след като грижливо си измиете ръцете);
- Дайте му да дъвче играчка или друг подходящ предмет, който е твърдо-еластичен и не може да го нарани;
- Дайте му да дъвче студени предмети (специални играчки с гума отвън и гел отвътре, които се слагат във фризера, за да се охладят);
- Чистете устата на бебето два-три пъти дневно с мокра марля;
- Не му давайте лекарства, без да се консултирате с лекар.
Ако детето развие симптоми подобни на вирусна инфекция – неспокойно е, не спи добре, има липса на апетит, има хрема, разстройство, повишена температура, но са на лице и признаците на зъбоникнене НЕ давайте на бебето стандартните лекарства за лечение на симптомите, които има, тъй като то НЕ Е БОЛНО. Капки за нос, панадол или нурофен или други лекарства няма да дадат резултат, защото симптомите, от които страда бебето са причинени от растящото зъбче и ще отшумят едва след поникване на зъбчето, не по-рано, каквото и да давате на бебето! Даването на лекарства в този момент единствено ще натовари бъбреците на бебето и ще понижи имунната му система. Вместо това, ако кърмите бебето, предлагайте му да суче – кърмата съдържа естествени обезболяващи съставки и успокоява симптомите на бебето. Ако бебето е силно неспокойно или вдига висока температура или има други сериозни оплаквания, най-добре се консултирайте с класически хомеопат. Той може да помогне на бебето по-леко да премине през процеса на зъбоникнене.
Грижа за първите зъбки
Грижата за зъбките започва от появата на първия зъб. Почиствайте първите зъбки всяка вечер с мокра марличка, избягвайте захарта в менюто на бебето и след хранене с твърди храни предлагайте на бебето глътка вода, за да плакне устичката си. На 8 месечна възраст можете да започнете да миете зъбките и с бебешка четка за зъби вечер преди лягане, като най-лесно ще научите детето си на хигиена като му покажете как Вие самите почиствате зъбите си. Не забравяйте, че децата имат естествена склонност да подражават на възрастните. Двукратно миене на зъби – сутрин и вечер с четка и паста е уместно да въведете на възраст 1,5 години.
Съмишленици и подкрепа по пътя на осъзнатото родителство ще намерите в Спомнилище за родители.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!