Какво е контактът “кожа до кожа” или така нареченият “първи контакт” и защо е толкова важно да се осъществи веднага след раждането?
Елена Кръстева, председател на Сдружение „Естествено”, разкри на пресконференция днес ползите от този пръв контакт на майката с новороденото.
По думите й и Световната здравна организация препоръчва допира кожа до кожа веднага след раждането, като бебето може да бъде отделено от майката само за измиване и подсушаване в първия му час живот. Дори през този период трябва да има непосредствен допир без пелена до майката.
Ползите от този първи контакт са безспорни – стабилизират се основните жизнени показатели на бебето, по-добре се регулира сърдечният ритъм, дихателната честота, кръвната захар и телесната температура.
Той има благоприятно влияние и върху старта на кърменето – то ставало по-успешно и продължително, твърди Кръстева. По думите й се наблюдава повече агресивност и нервност на децата в хода на растежа, ако пропуснат този първи контакт.
Бебетата, осъществили този пръв контакт с родилката, плачат 10 пъти по-малко и 40 пъти по-кратко. Така и майките се чувстват инстинктивно по-добре след раждането, по-бързо установяват привързаност към бебето – това несъмнено е и вид превенция на следродилната депресия, смята психоложката.
Препоръчително е и първото кърмене да се случи в първия час живота на новороденото.
Милена Дянкова, активист и представител на Фондация „Родители за родители”, отчете в анкетата високият процент на раждания с цезарово сечение.
Онлайн проучването е доказало, че в 86% от случаите сред майките респонденти не е имало подобен пръв контакт кожа до кожа. В по-големите градове нещата се случват по-добре – там между 15% и 13% от родилките са почувствали детето до себе си в първия час от раждането. Това се случва повече при нормални раждания и в частни болници.
Министерството на здравеопазването да включи протокол за първия контакт в стандартите по неонатология, настояват редица здравни организации.
Процедурите в повечето български родилни отделения са остарели и не отговарят на препоръчваните от експертите практики. Наблюдава се промяна през последните години, породена от все по-добрата информираност на бъдещите родители и все по-осъзнатия подход към раждането, който част от хората предприемат. Промяната в практиките при раждане ще настъпи, когато хората са наясно какво искат и настояват да го получат. Ако бебето Ви е здраво и няма нужда от спешни медицински мерки непосредствено след раждането, говорете с медицинския еки преди раждането и настоявайте да бъдат спазени практиките, препоръчвани от Световната Здравна организация по отношение на контакта “кожа до кожа” след раждането. Болницата и медицинският екип нямат право да откажат на това ваше човешко право, ако и Вие и бебето сте със стабилни жизнени показатели.
Ако не сте успели да осъществите първи контакт с бебето непосредствено след раждането, компенсирайте в следващите дни и седмици. През първия месец след раждането, когато бебето се адаптира към новия живот извън утробата, а Вие се адаптирате към новата си роля на майка, контактът “кожа до кожа” е благотворен и за двама ви! Останете на саме с бебето, в тихо и спокойно място, където се чувствате уютно и удобно и прегърнете малкото човече кожа до кожа. Усетете допира на нежната му кожа, почувствайте топлината на тялото му, устете как бие малкото сърчице, дайте на бебето да суче, ако желае, отпуснете се и оставете природата да си свърши работата. Това е най-мощното лекарство за увеличаване на кърмата (ако кърмата Ви е малко), за стимулиране на сукателния рефлекс на бебето, за стабилизиране на жизнените показатели на бебето и майката, за преодоляване на засилената тревожност и депресивност, за успокояване и повдигане на жизнения тонус. Приятни мигове!
Източник: news.bg
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
Penka
15/07/2016 @ 11:53
Меко казано съм шокирана от практиките за раждане в България.Точно вчера си четях книгата за раждане за да се подготвя за въпросите,които ще обсъдим с акушерката ми следващият път.Почувствах се истинска късметлиика ,че ще родя първото си бебе в чужбина.Говоря за държавна болница.Тук ,ако ти и бебчо сте добре всяка стъпка зависи от теб,а не от екипа.Дори и позата за раждане ти си я избираш.За контакта кожа-кожа…той е задължителен,не препоръчителен.