Всяка двойка освен моменти на близост и хармония има и моменти на трудности и изпитания. Често тези трудностите се оказват непреодолими и тласкат двойката към отчуждение, борби за надмощие и понякога да раздяла. Кои са подводните камъни, на които се натъква двойката във всеки един етап от развитието си и с какви задачи е важно да се справите, така че да запазите хармонията в отношенията си?
Етапите, в развитието на една двойка са следните:
Етап на ухажване
Продължава до 2 – 3 години. Това е първоначалният етап на формиране на двойката, в който всеки от партньорите се опитва да впечатли другия и да му се хареса. На този етап се наблюдава силно чувство на влюбеност, висока сексуална активност и привличане. Различията не се забелязват, двамата партньори обръщат внимание само на това, което ги сближава и идеализират партньора. И двамата имат потребност да прекарват, колкото може повече време заедно и изолирани от околните, за да се наслаждават един на друг.
Това е вълшебният период, в който се чувстваме като в приказките и се надяваме да трае вечно, но както може би забелязахте приказката, в която живеем е само илюзорна и не може да трае повече от 2-3 години. Рано или късно идва моментът, в който опознаваме партньора си по-добре, започваме да забелязваме различията помежду ни и да се нуждаем от малко лично пространство.
Етап на изправяне пред различията и отдалечаването един от друг
Това е етапът, в който силното влюбване намалява и освен очарователните страни на своя партньор започваме да забелязваме и недостатъците му и различията помежду ни. На този етап настъпва и желанието за леко раздалечаване след периода на прекомерна близост между партньорите, което понякога бива посрещане с тревога, ревност и страхове от партньорите.
Предизвикателства пред двойката на този етап:
Опознаване на различията
Рискът е различията между партньорите да станат причина за конфликти, неразбирателства и борби за надмощие. Опитайте да гледате на различията си не като на проблем в отношенията, а като възможност на всеки от вас да разшири гледната си точка и мироглед, като взаимства нещо ново от партньора си. В отношенията няма прав и крив. Не се борете за надмощие и не се опитвайте да превъзпитавате партньора си, защото няма да успеете.
Опитайте заедно да изберете начинът, по който да се възползвате от различията си, така че всеки от вас да обогати себе си, учейки се от другия. Като двойка ще се сблъсквате с различни житейски ситуации и е добре, че сте различни хора. Ще има ситуации, в които качествата на единият от вас ще са от полза и ситуации, в които ще са нужни качествата на другия. Вместо да се конкурирате, научете се да гледате на различията си като на общ капитал, от който да се възползвате в нужните ситуации. Ако не успете да го направите, различията ви ще водят до все по-голяма пропаст по между ви и ще изострят нетърпимо отношенията ви. Консултацията с терапевт може да ви помогне да решите проблема и да се радвате отново на хармония в помежду ви.
Лично пространство
След периода на пълна слятост, постепенно партньорите възвръщат желанието си и за други взаимоотношения и занимания извън двойката. Обикновено желанието за отдалечаване не идва едновременно при двамата в двойката и единият по-рано проявява желание за лични занимания извън двойката или за общуване с други хора, което често партньорът му тълкува като изоставяне и започва да води войни да задържи партньора близо до себе си. Нужно е да си дадете сметка, че не може да очаквате да останете сляти и слепи за външния свят завинаги. Първоначалният период на ухажване се характеризира с такава прекомерна близост, докато двойката се сплоти и опознае, но е нереалистично да останете в тази симбиоза завинаги. Това би лишило и двама ви от развитие.
Това, че партньорът ви иска да има лично време, хоби и да общувате и с други хора е нещо нормално. Успокоете страха си от изоставяне и седнете заедно и обсъдете за вас като двойка до къде е нормално да се простира личната свобода и как избирате да изградите отношенията помежду си, така че да удовлетворяват и двама ви. За да бъде дългосрочно здрава и хармонична връзката ви, то имате нужда и от близост и споделено време и от лично време, в което да общувате и с други хора и да се занимавате с лични неща, така че да не се чувствате лишени от свободата си във връзката. Важно е да намерите баланс между тези два аспекта.
Тези две теми, с които се сблъсква всяка двойка, когато първоначалния етап на ухажване отмине, са основополагащи за отношенията оттук нататък. В следващите етапи на връзката – когато станете родители, когато децата пораснат и останете отново сами и накрая, когато остареете, във всички тези етапи, ако не сте се научили да ползвате различията си не като източник на конфликти или борба за надмощие, а като полезен ресурс за обогатяване на връзката и ако не сте си изградили балансирани граници на близост и раздалечаване, то с огромна трудност ще изживеете и родителството и порастването на децата и връщането към двойката и старостта заедно. Ако вече сте станали родители и изживявате трудности в двойката след раждането на децата, замислете се дали наистина в трудностите на родителството е проблема или проблемът е в това, че все още се борите с различията си или с раздалечаването помежду ви.
Ако срещате трудности в справянето с различията или не можете да постигнете съгласие относно това до колко е добре да се раздалечавате и колко лично пространство да имате, с радост ще ви помогна да намерите нужните решения, за да преодолеете проблемите, пред които сте изправени.
В следващата част от статията ще разгледаме темите и трудностите, пред които се изправя двойката след появата на децата – как се променят партньорските взаимоотношения и как да запазим близостта си след като станем родители, как да подържаме здравословни взаимоотношения с бабите и дядовците,така че хем да се възползваме от помощта им в отглеждането на децата и да имат възможност да се радват на внуците си, хем да не допускаме вмешателството им да води до конфликти помужду ни или проблеми с партньора ни и още въпроси свързани с периода, когато от двама ставаме трима, четирими и дори повече…
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!