Отдавна вече на играта не се гледа само като на занимание за убиване на времето, което практикуват децата, защото друго не могат да правят. Отдавна вече е известно, че чрез игра човек най-лесно се сближава с другите, учи се да общува по ползотворен начин, научава с лекота нови знания и умения и това важи не само за децата, но с пълна сила и за нас възрастните. Затова и съвременните работодатели инвестират средства в тиймбилдинги за сработване на колектива и изграждане на нови умения с помощта на различни игри. Доказано от науката е, че който не може да играе, не може и да се развива.
Да се върнем обаче на децата. За нас възрастните често детските игри изглеждат скучни и безсмислени, но за детето те са основният начин да опознае света и да трупа знания и умения, които ще са му нужни в живота. Затова не подценявайте детските игри и не слагайте безсмислени ограничения на детето по време на игра. Вместо да се сърдите, че детето е разхвърляло играчки, научете се да ползвате метода на играта по градивен начин, за да изградите добра връзка с детето си, да го научите да общува, да го научите да се бори, да приема загуби, да бъде сръчно, ловко, бързо, да мисли, да бъде креативно…
-
Игрите ни помагат да се свържем с детето
Всеки родител иска да има добра връзка с децата си, но връзката се гради чрез споделени моменти, които за човека са важни. Ако обръщате внимание на детето си само, когато е нужно да го нахраните, изкъпете и преоблечете, то с времето не се чудетете, че то ще се отчуждава все повече от вас. За детето е важно да споделите с него това, което му е важно, а не само това, което е важно за вас. За детето важна е играта. Него не го интересува колко марков е панталонът му и колко полезна е супата, която сте му сготвили. То иска да седнете с него на килима и заедно да потънете в забавна игра.
Времето, в което заедно возите камиончета по пода или приспивате кукли може да се окаже едно от най-ценните капиталовложения в бъдещето. Та кой не си мечтае за близост с детето си, за отношения на доверие и разбирателство? Играта е най-лесният и естествен начин да постигнете това.
2. Игрите учат на нови знания и умения
Чудите ли се защо детето ви иска силно дадена играчка, а скоро след като я получи я захвърля? Отговорът е прост – детето не иска самата играчка – никой не копнее за пластмаса. Детето копнее за онзи нов и непознат свят, който играчката може да му разкрие.
Когато гледа пластмасовото пожарно камионче, детето се вълнува от гасенето на пожари, от смелостта на пожарникаря, от това как се гаси огън. Когато иска гумена играчка еднорог, детето не се вълнува от гумената играчка, а от магическият свят със създания с магически сили. Ако просто дадете на детето играчката, тя много бързо ще му омръзне. Ако обаче се включите в играта и въведете детето в чудните нови светове, които то още не познава, това ще бъде онова, което детето най-силно желае.
Детето не иска пожарникарски камион, а иска с татко си да играят на пожарникари и татко му да го научи какво е да си смел и безстрашен мъж, който се изправя пред природните стихии и помага на беззащитните. Камиончето е просто атрибут, който да ви въведе в този нов свят и да ви помогне да изживеете вълнуващи преживявания.
Момиченцето, което иска играчка еднорог, всъщност иска да развива креативността и въображението си и да се пренесе мислено в страната на феи и вълшебници, да танцува с вятъра и да спи на розови облаци. Това момиченце има нужда от мама, която е чела стотици приказки за феи вълшебници и знае как да помогне на момиченцето си да се пренесе в чудните светове, за които мечтае. Детето само още няма нужните познания, за да направи това самичко.
Когато купите детска кухня и оставите детето си да играе само с нея, ще му омръзне за нула време. Но седнете ли заедно да правите на ужким сладки, да готвите на ужким супи, да ги сервирате и да храните куклите, това ще се превърне в дългосрочен празник, а детето ви ще овладее реални умения да сервира, да подрежда маса, да знае, че сладки се правят с брашно, захар, яйца и мляко, а супа се готви със зеленчуци, вода и подправки.
Някои играчки са умалени копия на реални предмети от бита и детето иска да играе с тях, за да се учи за какво служат техните реални първообрази. Само няма как да гадае, а малкото, което знае бързо ще се изчерпи. Ако се включите обаче, ще имате шанса да преподадете на детето си важни уроци за живота, които то ще овладее с желание и готовност.
Други игри и играчки служат за развитието на въображението и креативните наклонности. Без креативност, светът няма да се развива. За да се превърне вашият наследник в бъдещ творец, откривател или изобретател, сега му е нужно да почерпи опит от света на феите, вълшебниците, магичните мечове, тайнствените еликсири и причудливи невиждани създания. Отприщете своята креативност и заедно с детето ви се впуснете в приключения в невиждани земи с нечувани създания. Ще видите колко освежен ще бъде след това собственият ви мозък, а за детето тези занимания са безценен дар.
Рисувайте заедно, моделирайте с пластилин, изрязвайте и лепете и не се стремете да направите точно моделите от примерите и не се карайте на детето, ако излиза от контурите. Важно е творчеството, а ръчичките с времето ще стават все по-сръчни. За да може да пише ръкописни букви в първи клас, преди това детето трябва да се е научило да оцветява, изрязва и моделира. За да се научи да се храни без да се олива, нужно е ръчичките да придобиват сръчност. А това детето ще позволи да става само, ако му е забавно. Насила хубост не става!
Малкият откривател ще иска да смества течности, да реже и сгъва, да мачка пластилин и да се наслаждава как променя формите на нещата и така ще се учи на основни принципи от физиката и химията – без учебник и без досадното наизустяване на правила, а от личен опит в забавна игра. Обезопасете терена, така че и да разлее, и да нацапа нищо и никой да не пострада и се впуснете в експерименти. Ценното е не вие да правите всичко, а детето само да гледа и да не му давате да пипа, за да не изцапа. Ценно е оставите детето да действа, а мушамата отдолу ще предпази мебелите от трайни щети.
Скачайте и тичайте навън, катерете се и оставете по този начин детето естестевно да развива своята двигателна култура и груба моторика. Няма как да развие детето ви добре фина моторика, ако преди това не е развило грубата. Владеенето на собственото тяло им пряка връзка със самооценката.
3. Игрите развиват доверие и умения за общуване
Когато си подавате топка, учите детето да споделя. Не да стиска топката в ръчичка, от страх някой да не му я вземе, а да я подаде на вас и да е спокойно, че след това ще му я върнете.
Играта на криеница учи, че когато мама изчезне, после ще се върне отново. Това учи детето да се справя с разделите.
Съвместните игри ни учат да пазим себе си и да пазим другите – докато се боричкаме с татко е важно да пазим главата си далеч от ръба на шкафа, но и да внимаваме да не блъснем лошо татко в играта.
Съвместните игри ни учат да споделяме идеите си и да ги реализираме. Някак как заедно да построим кула от купчета, ако не можем първо да обясним на другия както искаме да правим и как си го представяме.
Не подценявайте силата на играта! Мама и татко, баба и дядо са първите хора, с които детето отваря вратата към този нов пленителен свят!
Самостоятелна игра
Изключително важно е да играем с децата, но не бива да играем с тях през цялото време. За да развива своята самостоятелност детето има нужда и от време, в което да играе самичко. Някои деца са силни индивидуалисти и с радост и готовност играят сами. За други деца обаче съвместните игри с любими хора са толкова пленителни, че детето иска през цялото време да играете с него и отказва да играе само. Полезно в такива ситуации, кротко и с любов да се разберете с малкото човече кога ще можете да поиграете заедно и докато времето за съвместна игра дойде, предложете на детето да седне и да чака или да си поиграе само. Не се хващайте в капана постоянно да играете с детето, само за да не плаче и да не се сърди. Така ще превърнете детето си в зависим инвалид, който сам не може да се оправя с живота си и постоянно някой трябва да го обгрижва. Сигурна съм, че детето ви може повече от това.
Нека има време, в което да играете заедно и време, в което вие вършите вашите си работи, а детето може или да играе само или да чака. Никое дете не обича да чака и като види, че не сте покорен слуга, който изпълнява всяка детска прищявка, детето постепенно ще започне да играе и само. Естествено, докато детето играе само, то ще има нужда от вашето внимание за миг, за да ви покаже какво е направило и да получи вашето одобрение, но след това, нека отново продължи само, докато дойде уреченото време, в което ще играете заедно.
Ако ви е трудно да разпределите времето за самостоятелни и съвместни игри и възникват често недоволства и конфликти по този въпрос, то започнете в началото с 50% на 50%. Разпределете половината време за игри заедно и другата половина за съвместни игри като ги редувате на кратки интервали от време. Това ще създаде в детето добри навици за съвместни действия и за самостоятелно справяне и ще даде и на вас нужното време да общувате с детето си и да свършите личните си дейности.
Приятна и ползотворна игра!
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!