Има два типа човешки отношения. Единият тип представлява отношения, в които нуждите на едни са поставени пред нуждите на други. В този тип отношения правилата се определят така, че да обслужват интересите на едни, в ущърб на интересите на други. Едните решават, а другите се подчиняват и съобразяват.
Неравнопоставени отношения
В отношенията, в които няма равенство личността на единия е важна и получава разбиране и уважение, а личността на другия е неважна и бива пренебрегвана. Такива отношения винаги водят до проблеми.
Ако майката реши да се принесе в жертва на децата си и се държи с тях така, сякаш те са важните, а тя е неважна и пренебрегва своите нужди, за да обслужва само нуждите на децата, рано или късно всички страдат. Майка, която не се грижи за себе си става нервна, нещастна и рано или късно страдаща от хронични заболявания. Такава майка привидно си мисли, че прави най-доброто за децата си, но всъщност ги кара да живеят с нещастен, нервен, депресивен и нездрав човек, който не дава на децата добър пример и не ги учи как да живеят здрави, пълноценни и щастливи. Един ден по примера на родителя си децата също вероятно ще пренебрегват себе си и ще живеят нещастни.
Ако в една двойка единият партньор пренебрегва себе си, за да угажда на другия партньор, за да прави партньора си щастлив или за да има хармония и мир в двойката не след дълго също се стига до негативен резултат. Когато пренебрегваш себе си, заради друг човек, рано или късно намразваш другия (защото заради него потъпкваш себе си), отчуждаваш се с времето, защото не си щастлив и не се чувстваш добре в двойка, в която си в подчинена позиция. Колко дълго мислиш, че ще има хармония, ако единият е господар, а другият кученце на каишка. В двойки, в които мъжът не смее да изпие една бира с приятел, защото жена му ще се цупи или не смее да остави вилицата тук, щото жената решила, че трябва вилицата да стои там; в двойки, в които жената не смее да излезе с приятелки или да ходи на танци или да се облича както иска, защото мъжът й не одобрява; в двойка, в която човек не смее да се държи, както обича, защото партньорът му не харесва; когато човек не смее да си дава радости, защото според партньора не е подходящо, в подобни двойки дори в началото да е имало любов, тя бързо угасва и на нейно място се загнездва отчуждение, скрита или явна омраза и всичко друго, но не и хармония, близост и взаимност.
В отношения, в които родителите учат децата си, че детето е длъжно да се съобразява с родителите си и да ги слуша, но родителят от своя страна не намира за нужно да се съобразява с детето, когато родителят определя всичко, а детето е длъжно да се подчинява и никой не се съобразява с чувствата на детето, с неговите лични предпочитания и интереси, в подобни семейства, колкото да обгрижват родителите детето, то се чувства необичано, използвано, изоставено. В такива семейства детето живее като в златна клетка – затрупано с глезотии и скъпи вещи, затрупано с ласки, но без право на глас, без право на чувства, като в скъп затвор. Замисли се какви вещи купуващ на детето си – такива, за които то копнее или каквито вие решите да му купите. С какво се занимава детето ти – с каквто то обича или с каквото ти смяташ за добре? Кога гушкаш детето и кога му обръщате внимание – когато то има нужда и желае или когато ти смяташ за уместно? Границата между любовта и златната клетка понякога е много тънка.
Отношения на равнопоставеност
Хората сме различни и колкото и да се стремим към равенство, няма как да бъдем равни. Не могат жените да носят толкова тежко, колкото мъжете; нито могат мъжете да раждат и кърмят или децата да бъдат отговорни, колкото възрастните и т.н. Не сме равни, но ако искаме да имаме здраво семейство е нужно да бъдем равнопоставени. Равнопоставеност означава личността на всеки да бъде еднакво зачитана. Нуждите на всеки да бъдат еднакво удовлетворявани. Чувствата и целите на всеки да бъдат еднакво уважавани. Ти се стремиш към по-добра работа, а детето ти се стреми да се пързаля на пързалката. Може да ти изглежда така, сякаш твоят стремеж е по-важен, но не е така. И двете са еднакво важни. Ако искаш да отгледаш здрава, независима и уверена личност, покажи с поведението си, с думите си и с отношението си, че уважаваш еднакво твоят стремеж и стремежа на детето си. Опитай по равно да удовлетвориш и двете, защото в твоите очи, желанията или стремежите на другия може да изглеждат маловажни или ненужни, но за него те може да представляват всичко, за което душата му копнее. И копнежите на неговата душа не са по-маловажни от копнежите на твоята. Всички души са еднакво важни.
Партньорът ти има виждания и стремежи различни от твоите, но това, че са различни не означава, че са по-неправилни от твоите, по-ненужни или че твоите, понеже ги искаш и вярваш в тях имат правото да се налагат над околните. Ако искаш да живееш в любов, разбирателство, хармония и здраве е нужно да поставяш твоите желания и нужди на равна основа с нуждите и желанията на близките ти хора. Ако смяташ, че е важно да се спазва етикет на масата, но партньорът ти иска да се храни с ръце, нито ти е редно да му/й налагаш етикета си, нито той/тя да ти налага неговите/нейните разбирания. Нека всеки се държи, както му е добре и животът сам ще покаже можете ли да виреете заедно със своите различия или ще се разделите. Да караш другия да се държи, както на теб ти е угодно, означава да не го/я третираш като човек, а като роб. Никой роб няма да те обича и да ти мисли доброто. Ако искаш разбирателство, любов, хармония, спри да очакваш другия да прави, каквото ти искаш и остави всеки да живее, както усеща, че е добре.
Относно децата за много неща решават родителите. Не можем да оставим децата във всичко да действат, както копнеят, защото им липсва опит и невинаги знаят как да подходят по здравословен начин, но това не означа да вземаме за децата си решения, каквито на нас ни харесва. Равнопоставеност в отношенията с децата означава дори, когато ние вземаме решението, то да е съобразено не с нашите предпочитания, а с предпочитанията и характера на детето. Например: дали да запишеш детето на пиано или на карате е здравословно да прецениш не от гледна точка ти какво харесваш и за теб кое е по-ценно, приятно, престижно и т.н. Избери съобразно това детето какво харесва повече, кое пасва на неговия характер. Не избирай заниманията, игрите, дрехите, приятелите и т.н. на детето си така, както е угодно на теб, а се постарай да опознаеш детето си и да си дадеш сметка на него как му е по-добре, неговия характер, дарби, интереси, възможности и предпочитания какви са и се постарай с родителските си решения да подкрепяш личността на детето, а не да караш детето да се съобразява с твоята личност и да следва твоя път.
Другите не са твое кученце на каишка, което да дресираш, както ти е угодно. Другите са хора със свои мечти, стремежи, дарби и житейски път. Ако искаш ти и близките ти да бъдете здрави, ако искаш да се обичате и да сте си близки, нужно е във всеки миг да мислиш и за себе си и за всеки от хората, с които си заобиколен и да търсите решения, които не пренебрегват едни за сметка на други, а зачитат личността на всеки и дават възможност на всеки да върви по своя път. Ти също не бива да принизяваш себе си до това да бъдеш кученце на каишка за някого само, за да не го загужиш или го ядосаш. Ако потъпкаш самуважението си и ти и околните ще платите много висока цена за това.
Нужно е да се отнасяш и към себе си и към околните с уважение и зачитане. Това означава някои неща да правите заедно, защото пасват на всички. Други неща да правите поотделно без да очаквате или да задължавате другите да участват, ако не им е по вкуса и без да се цупиш или наказваш околните, когато правтя неща, които ти не харесваш. Ако нещо не е по вкуса ти, отдръпни се и остави, на който му харесва да се наслади, а ти през това време направи нещо, което радва теб. В животът имаме нужда и от взаимност и от лично пространство. Имаме достатъчно общо с околните, което да ни сплотява, но имаме и различия, които ако съумеем да уважаваме и не се борим да потискаме, ще внасят пъстрота и разнообразие в живота ни.
В равнопоставени или в неравнопоставени отношения живееш и отглеждаш децата си?
Ако имаш нужда от помощ в изграждането на равнопоставени отношения, насреща съм за консултации и насоки, с които можеш да промениш живота си, живота на децата и на близките си към по-добро.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!