За родителите, които посрещат първата си рожба често първите дни с новороденото крият множество въпроси и тревожност. Неизбежно младите родители се чудят правилно ли подхождат и какво е нужно да знаят и правят за своето бебе през първите дни от живота му.
Ето някои от многото аспекти, с които е добре да бъдете запознати в грижите за новороденото през първите дни след раждането:
Среда близка до утробата
Новороденото е живяло 9 месеца в майчината утроба и е свикнало да е на топло, уютно и защитено място, сгушено в тялото на мама, с постоянен приток на храна през пъпната връ и постоянен контакт с тялото на мама. За да намалим стреса от прехода към външната среда след раждането е добре да създадем на бебето среда близка до утробата: да го гушкаме, когато е непокойно, да го носим близо до тялото си, да го храним на поискване без да настояваме да чака гладно определен час за хранене. Носенето в слинг много помага за естествения преход от утробата към средата след раждането.
Хранене
Новороденото има нужда да се храни много на често и по малко. Това е така, защото след раждането стомахчето на новороденото е с размер на черешка и бебето не може да поема голямо количество храна наведнъж. Затова, когато е будно, през първите две седмици бебето има нужда да суче по 12-24 пъти в денонощието. Храненето под час не е добра стратегия през първия месец. Храненето е изключително важен процес за цялостното развитие на новороденото, а е и много важно за стимулиране на лактацията и добър старт в кърменето.При по-голямо бебе, когато стомахчето вече побира по-голямо количество мляко може да стимулирате създаването на по-предсказуем ритъм на хранене, но първите три месеца бебето има нужда от хранене на поискване.
Чувствителна кожа
Новородените бебета имат изключително чувствителна кожа. Това е така, защото финалният слой на епидермиса все още не се е оформил напълно. Затова е добре бебето да не бъде мокрено често, а след миене/къпане е важно кожата да бъде подсушавана добре и да нанасяте особено в областта на пелените защитен филтър от натурална бебешка козметика или естествени масла (кокосовото масло е много подходящо).
Жълтеникавият цвят на кожата е знак, че бебето има така наречената физиологична жълтеница. Обикновено тя отшумява сама и не е нужно да прилагате никакви мерки, но ако видите, че бебето е много отпуснато, летаргично, прави прекалено големи паузи между храненията или проявява други обезпокоителни симптоми, потърсете консултация с педиатър.
Пъпче
На мястото на отрязаната пъпна връв, останалата част, притисната с клампа няколко дни след раждането ще изсъхне и ще падне сама. При някои бебета това се случва още в родилния дом, докато при други може да стане и 2-3 седмици след раждането. Докато пъпчето не изсъхне и не падне, е нужно да миете внимателно бебето, така че да не мокрите пъпа. Продават се и специални лепенки за пъпче, които да държат бебешкото пъпче сухо, но често лепилото от тези лепенки дразни нежната бебешка кожа и създава зачервяване, затова можете да миете бебето като го сложите да легне по корем върху ръката ви, така че вашата ръка да държи пъпчето сухо, докато с другата ръка обливате бебето с вода и миете другите части на тялото му. Когато пъпчето падне и няколко дни след падането завехне, вече ще можете да къпете бебето легнало в бебешко коритце и да мокрите цялото му телце.
Докато пъпчето падне и няколко дни след това, докато раничката от падналия пъп завехне е добре да третирате мястото всеки ден с кислородна вода и да го пазите чисто и сухо. Наблюдавайте пъпчето докато завехне и ако забележите зачервяване, подуване или изтичане на секрет, информирайте своя педиатър.
Фонтанела
Главичката на новороденото в най-горната си част има мека област, която позволява бебето да излезе през родовия канал. Тази мека част на главичката е нужно да бъде пазена от удар. Ако наблюдавате фонтанелата на бебето може да забележите, че тя пулсира – това е нормално. Не е необходимо да полагате никакви специални грижи за фонтанелата. С времето тя ще се затвори. При порасналите бебета, все още отворена фонтанела е признак, че бебето е нуждае от прием на Вит. Д, но не си самопредписвайте лечение, а потърсете консултация с вашия педиатър.
Посещение от педиатър в деня на изписването
След изписването от болницата педиатърът, който предварително сте избрали за личен лекар на бебето следва да ви посети у дома и да отговори на всички въпроси, които имате, а и нагледно да ви покаже как да се грижите за вашето бебе. Това домашно посещение се покрива от Здравната каса и е част от грижите, които педиатърът ви е задължен да окаже. Затова е добре преди раждането да изберете педиатър, при който да запишете бебето, след като се роди и след раждането да уведомите педиатъра, за да може в деня на изписването да дойде на домашно посещение в дома ви.
Не забравяйте, че всички нови родители се тревожат при срещата с новороденото и това е нормално. Ще се справите прекрасно, ако откликвате на нуждите на бебето и му показвате любовта си. Ако имате въпроси, свързани с кърменето, можете да се обърнете към консултант по кърмене, който по телефона и с посещение на живо ще ви помогне да преодолеете проблемите, които срещате. Можете да намерите консултант по кърмене от сайта на Подкрепа за кърмене или Ла Лече Лига.
Здраве
Ако бебето има здравословен проблем – хрема, обрив, вирусна или бактериална инфекция или други физически или емоционални проблеми, включително силно безпокойство, нарушен сън, постоянен плач и т.н., класическата хомеопатия може да бъде от безценна помощ. Без странични ефекти, ако бъде предписана правилно от хомеопат специалист, хомеопатията дава възможност по щадящ начин да бъдат преодолени физически или емоционални състояния и малкото човече да постигне спокойствие баланс на всички нива.
Ако имате нужда от насоки, свързани с развитието на бебето, различни предизвикателства, с които се сблъсквате в живота с новороденото или във връзка с вашия живот след раждането, можем да направим консултация и да обсъдим темите, които ви вълнуват.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!