Още от поредицата
- Водата – кога, колко и каква е полезна за бебето
- Начало на захранването
- Захранване (част 2): Първи храни
- Захранване (част 3): Нови храни в 8-мия месец
- Захранване (част 4): Нови храни в 9-ти и 10-ти месец
- Захранване (част 5): Нови храни в 11-ти – 13-ти месец
- Захранване с кисело мляко
- Вредни храни в бебешка възраст
- Полезни рецепти в периода на захранване
- Захранване на бебето със сок
След като вече разгледахме принципите, които трябва да спазваме при захранването на бебето с твърди храни и знаците, които ни показват, че бебето е готово за захранване в част 1 на поредицата, посветена на захранването, в настоящата статия потърсим отговор на въпросите кои храни са подходящи за началото на захранването и в какъв ред е добре да бъдат въведени в менюто на бебето.
Първите твърди храни, които ще въведете в менюто на бебето трябва да бъдат максимално щадящи и неалергизиращи. В тази категория влизат: ориз, картоф, тиква, круша, ябълка.
Оризът е изключително лесно усвоима и хипоалергенна храна, богата на въглехидрати, известно количество белтъчини, витамини, минерали и ензими. Изключително подходящ е за първа храна.
Картофът също е подходящ като първа храна. Вкусът му е приятен за бебето и е хипоалергичен. Съдържа вода, нишесте, захари, целулоза, мазнини и белтъчини, както и значително количество аминокиселини и минерали (главно калий, фосфор, магнезий). Имайте предвид, че картофите трябва да се белят тънко, защото полезните им вещества са точно под кората.
Тиквата съдържа 90% вода, но независимо от това е богат източник на каротин и витамини от група B, C, E, D, както и на редкия витамин T, който активизира обмяната на вещества в организма. Освен това е изключително богата на желязо. Съдържда също и минералите калций, калий, магнезий, мед и фосфор. А по хранителна стойност се равнява с картофа. Подходяща е за първа храна, защото е лесно усвоима и не съдържа алергени. Сладка е и това я прави привлекателна за повечето бебета.
Крушата е богата на органични киселини, които активират стомашните ензими. Освен това съдържа много витамини и минерали, както и растителни фибри. Действа разхлабващо и е чудесно средство при запек. (За да избегнете разхлабващия ефект комбинирайте крушата с оризова каша).
Ябълката е любима храна, често препоръчвана за захранване. Съдържа пектин и органични киселини, които в комбинация спомагат за оздравяване на чревната микрофлора, което осигурява и добра имунна защита. Съдържа почти всички витамини, както и много минерали и микроелементи, особено калий.
Как да започнем захранването?
Захранването може да започне с каша (оризова), със зеленчуково пюре – от картоф или тиква или с плодово пюре от круша или ябъка. Изборът е ваш. Донякъде вярно, но не задължително е твърдението, че децата захранени с плодово пюре, по-късно трудно свикват със зелечуковите пюрета, защото плодовите пюрета са сладки и приятни на вкус, а повечето зеленчукови са с не толкова добър вкус. Затова мнозина препоръчват захранването със зеленчукови пюрета да предшества захранването с плодови.
Независимо с какво започнете захранването важно е храните да бъдат предлагани на бебето в чист вид, без “подобрители” като сол или захар. Солта е вредна за бебето преди 1 годинка, а захарта е носител единствено на “празни калории” и бебето трябва да привикне с храните в натурален вид. Не мислете, че добавяйки захар ще направите храната по-привлекателна. Така само ще приучите бебето, че всичко, което яде трябва да бъде сладко и в последствие, то ще отказава несладките храни. Бебето няма изградени критерии относно това кое е вкусно и кое не. Както го приучите да се храни в началото, така че настоява то да се храни и в бъдеще. Храните предложени за първи храни всички до една са с мек, леко сладък вкус и ще бъдат харесани от бебето и в натурален вид, пасирани и разредени до нужната консистенция с преварена вода или кърма (адаптирано мляко).
Аз лично препоръчвам като първа храна оризовата каша, тъй като тя е изключително хипоалергична и щадяща стомаха. Ако се спрете на готова оризова каша обърнете внимание тя да съдържа САМО ориз, без други примеси и да бъде БЕЗМЛЕЧНА. Този тип каша може да разредите с преварена вода или с кърма. Аз лично никога не съм разреждала бебешките каши и пюрета с кърма, а само с вода, след което съм предлагала кърма от оригиналната опаковка :). Това разбира се е въпрос на личен избор. Ако решите да направите домашна оризова каша най-лесният начин за това е да сварите ориз (за предпочитане кафяв!) и след това с пасатор или блендер да смелите сварения ориз на гладко пюре разредено с достатъчно количество преварена вода или кърма до достигане на желаната консистенция.
Зеленчуково пюре от тиква или картоф можете или да закупите готово или да направите в домашни условия като сварите картоф или тиква с гарантиран произход и след това ги пасирате най-добре с водата, в която са врели или с преварена вода или кърма до получаване на гладка хомогенна смес с желаната консистенция.
Плодово пюре можете да закупите готово или да направите сами, следвайки същите инструкции, които важат и за зеленчуковите пюрета, с единствена разлика, че плодовете не е необходимо да се варят, а по-добре да се дават в суров вид, пасирани и разредени при нужда с преварена вода. Най-щадящият плод е круша – естествено растяща в сезона, но не и круши извън сезона, с неясен произход и състав. Извън лятно-зимния сезон, когато наличието на плодове е ограничено най-добре предлагайте на бебето готови бебешки плодови пюрета, с гарантиран състав и произход.
Четете внимателно етикетите на готовите бебешки пюрета и избягвайте пюрета, които съдържат добавена захар, нишесте и други съставки, различни от основния състав на пюрето.
Схема на захранване през 7 мия месец
Схемите на захранване могат да бъдат многобройни, в зависимост от това в какъв ред и комбинации предлагате храните. Тук ще предложим една схема, която ние смятаме за препоръчителна, поради описаните по-горе аргументи. Именно тази схема успешно приложих при дъщеря си:
На навършени 6 месеца (или когато бебето е готово) захранването започва с:
1ва седмица:
1 ден: Една лъжичка оризова каша (ориз разреден с преварена вода)
2ри ден: Две-три лъжички оризова каша
3ти – 7ми ден: Постепенно увеличаване на предлаганото количество оризова каша до достигане на порция от 100 гр.
2ра седмица:
1ви ден: Една лъжичка пюре от тиква
2ри ден: 100гр. оризова каша
3ти ден: Две-три лъжички пюре от тиква
4ти – 7ми ден: Постепенно увеличаване на предлаганото количество пюре от тиква до достигане на порция от 100 гр. + редуване с оризова каша.
3та седмица:
1ви ден: Една лъжичка пюре от круши
2ри ден: Пюре от тиква / оризова каша (100гр.)
3ти – 5ми ден: Постепенно увеличаване на предлаганото количество пюре от круши до достигане на порция от 50-100 гр. и редуването му с оризова каша и пюре от тиква.
5ти – 7ми ден: Оризова каша с круши – 50гр. оризова каша смесена с 50гр. пюре от круши.
4та седмица:
1ви ден: Една лъжичка пюре от ябълка
2ри ден: Оризова каша с круша или пюре от тиква
3ти – 5ми ден: Постепенно увеличаване на предлаганото количество пюре от ябълка до достигане на порция от 50-100 гр. и редуване с тиква, ориз, ябъка
5ти – 7ми ден: Оризова каша с ябълка – 50гр. оризова каша смесена с 50гр. пюре от ябълка.
5та седмица:
1ви ден: Една лъжичка пюре от картоф
2ри ден: Оризова каша с ябълка или круша
3ти – 7ми ден: Постепенно увеличаване на предлаганото количество пюре от картоф до достигане на порция от 50-100 гр. с редуване през ден с други от въведените вече храни или ако детето не харесва картофа самостоятелно предложете комбинация между картоф и тиква или картоф и ябълка с максимална доза 100гр.
Така един месец след началото на захранването бебето ви вече успешно ще яде оризова каша – в чист вариант или с плод (круша или ябълка), плодово пюре от круши и ябълки и зеленчуково пюре от тиква и картоф.
Важно е да внимавате в тези първи стъпки в захранването да избягвате храни, съдържащи алергени и глутен (очаквайте специална статия за тях), както и ако бебето ви е на кърма, да избягвате готовите каши, съдържащи адаптирано мляко, а особено с внимание да избягвате кашите съдържащи обикновено краве мляко! Подбирайте за предпочитане в този ранен етап от захранването безмлечни каши, като след техния прием предложете на бебето да суче за дохранване.
Не по-малко важно е и да не насилвате бебето да яде, ако то не желае и да не използвате трикове за отвличане на вниманието, за да го нахраните без да усети. Храненето още от първия миг трябва да бъде приятно и сериозно занимание. Бебето не бива да свързва храненето с принуда и насилие, нито клоунски игри. Ако бебето не желае да яде, уважете желанието му и предложете друга, по-желана храна или го нахранете с кърма (адаптирано мляко). Насилствено хранените деца в последствие развиват отвръщение към храната и стават злояди за години напред. Нека бебето ви обича храната и я възприема като нещо важно и приятно, а това ще стане ако бъде захранено, когато даде признаци, че е готово за това, не бъде насилвано да яде храни, към които изпитва инстинктивна непоносимост и бъде хранено, когато е спокойно и готово за това без играчки и забавления за отвличане на вниманието.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
Антоанета
28/09/2015 @ 12:46
Здравейте, бебето ми има непоносимост към белтъка на кравето мляко, а подходящите за нея млека не ги приема и се принуждавам да я храня в спящо състояние. На 4 месеца е, родена в 37 седмица. От вчера по препоръка на педиатърката давам оризова каша, но взех с ябълка, отново по нейна препоръка. Давам два пъти на ден, сутрин в 9 и следобед в 15 по 30мл, след което дохранвам с АМ. Объркана съм, защото навсякъде чета, че се започва само с оризова, без други примеси. Кашата ще давам около месец преди да започна истинското захранване, защото според педиатърката детето все още е незряло.
Моля зза съвет как да продължа със захранването. По схемите на док до няколко дни трябва да заместя 2 хранения изцяло с каша- по 90 мл., а другите да са с АМ. Да уточня, че детето е родено с ниско тегло 2300, в момента е 5200, много злояда, в момента в който усети млякото, започва да се мръщи и го отказва.
Нели Василева-Стефановa
29/09/2015 @ 11:44
Най-доброто в ситуцията, която описвате е бебето да се храни с кърма. От това, което пишете виждам, че не кърмите и няма и как тепръва на 4 месеца да започнете, за това бих Ви посъветвала да проверите дали няма възможност да вземате кърма от банката за кърма или нещо подобно. Освен това важно е и не просто да бъде кърма, а тази кърма да е от кърмачка, която не приема продукти от крава – млечни продукти и телешко месо. Проверете дали има вариант да набавите кърма от майка, която спазва такава диета. В момента всяко 4то бебе има алергия към белтъка на кравето мляко, така че много майки са принудени да спазват диета, докато кърмят алергините си бебета и може и да се намери кърма от такава майка. Пиша Ви това, защото адаптираните млека за деца с алергия към белтъка на кравето мляко са с много неприятен вкус и вероятно за това детето ги отказва. А да го храните насила би било последен вариант, ако няма други. Насилственото хранене няма как да не затвърди злоядството. Ако не намерите подходяща кърма, то препоръката на педиатърката Ви да започнте с оризова каша е разумна. Препоръчала е директно ориз с ябълка, защото само ориз може да доведе до запек, но пък е рисковано да се дадат две нови храни наведнъж. Ако вече сте последвали съвета на педиатърката и сте дали ориз и ябълка и е нямало проблем – то продължавайте така. Ако още не сте започнали, съветвам Ви първо да вземете каша само от ориз и да предлагате от нея 3 дни, след което да въведете кашата от ориз и ябълка. Дори чистата оризова каша да запече стомахчето, за 3 дни нищо фатално няма да стане и като въведете и ябълката тя ще балансира. Постепенното въвеждане нахраните ще снижи риска от поява на непоносимост или алергия. Както и педиатърката Ви съветва не продължавайте на този етап със захранване с други храни, а кашата от ориз и ябълка ще дава на детето нужните хранителни вещества в доста щадящ вариант. Дано на детето му хареса този вид храна и да започне да хапва с повече охота. Успех и ако имате още въпроси, пишете!
Антоанета
30/09/2015 @ 23:04
Благодаря много за бързият отговор. Предложението Ви за храненето с кърма звучи най-добре, но за съжаление не съм от София, а само там има банка до колкото знам. Имах вариант за кърма, но той отпадна в момента в който се установи алергията, защото майката консумира млечни продукти.
Първият и вторият ден за захранване дадох кашата с ориз и ябълка, но детето не ги прие много добре. Днес реших да дам само оризова и като, че ли повече и допадна(ако мога да съдя от едно хранене). Не настоявам, за да не се отвръщава. Забележа ли мръщене-прекратявам кашите. След няколко дни ще предложа оризова с банан. Давам каша в обедното хранене, а не както педиатърката препоръча-по две.
Забравих да попитам в предният си пост за козе адаптирано мляко, което док препоръча. Има го само в Англия и Швеция, подходящо за новородени. Поръчахме го, все още не е доставено, но леко се притеснявам да и го дам, защото другото нещо към което детето има изразена непоносимост е казеин. Не ми говори много, а и педиатърката не обърна внимание, дали в това козе мляко се съдържа казеин и подходящо ли е да го давам в случая?
Благодаря Ви!
Нели Василева-Стефановa
02/10/2015 @ 10:18
Здрвейте, добре сте започнали само с оризова каша и след това е добра идея да добавите и оризова с банан. Добре е и че не я насилвате, а давате по малко,за да свикне постепенно. Ако постепенно се захрани добре с кашите, след това след месец ще може да започнте плавно и с други твърди храни като картоф, тиква, ябълка – те са много леки и щадящи и след месец детенцето може би ще е готово за тях. Козето адаптирано мляко за новородени може би ще й се отрази добре, но за съжаление няма как да знаем без да пробваме. След като сте го поръчали вече, като пристигне пробвайте – то е по-добър вариант от адаптираните млека за деца с алергия към краветот мляко, които се предлагат у нас. Може и да съдържа казеин обаче – казеин се съдържа във всички животински млека в прясно състояние. Казеин няма в кислелите млека и сирената, тъй като в процеса на подквасване или подсирване казеинът се разгражда. В адаптираното мляко за новородени обаче, може казеинът изкуствено да е разграден и нищо, че млякото е козе да няма в него казеин, за това вижте опаковката и Ви съветвам да пробвате, дори и да има казеин – с малко количество първоначално и да набюдавате дали ще има реакция. Ако няма реакция постепенно може да увеличите количеството. Като класически хомеопат бих Ви посъветвала да направите консултация и с класически хомеопат за тази алергия на детенцето. Класическата хомеопатия може по щадящ начин да подпомогне детето в преодоляването на алергията. Можете да ми пишете на: info@babysling-bg.com
Виолета
04/01/2016 @ 13:43
Здравейте! Детето ми е на 6 месеца. До 5,5 месеца беше изцяло на кърма ,но тъй като е със запек от раждането гастрото ни препоръча да започнем с пюрета от сливи и круши два пъти между храненията сутрин и следобед по няколко лъжички. Започнах с круши 1 седмица ,а другата седмица дадох сини сливи. Нямаше ефект върху изхожданията. Лекарката каза от 6 месец да започнем със захранване с каши сутрин в 9 часа и да дохранвам ,но ако започна с оризова ме е страх да не стане по зле запека. В магазина където продават каша ми препоръчаха елда, но отново се страхувам да я започна ,тъй като имам по-голяма дъщеря която е с доста алергии. Чудя се дали да не започна с картоф или тиква. Ако може да ми дадете някакъв съвет. Благодаря!
Нели Василева-Стефановa
06/01/2016 @ 12:25
Здравейте, след като детенцето е със запек от раждането си и разхлабващите пюрета от сливи и круши не са повлияли, то вероятно причината за запека не е в храната, а е конституционална черта – всички ние се раждаме с определени особености, които се проявяват не само в характера ни, но и на физическо ниво. Поради тази причина не смятам, че ако дадете оризова каша например това ще доведе до засилване на запека, тъй като запека в този случай не е причинен от храната и не се влияе от нея. Все пак всеки организъм реагира по свой индивидуален начин и докато не опитате, няма как да знаете със сигурност какъв ще е ефектът. За да сте по-спокойна бихте могли да започнете с храни, които не са запичащи като тиква например, а също и тиквички – те не са запичащи, хипоалергенни са, полезни и щадящи и балансиращи храносмилането. Можете също така, след като вече сте въвели сини сливи и круша, да въведете плодова каша, като не давате чиста оризова каша, а оризова каша с разхлабващ плод (сливи или круши). Така запичащият ефект на ориза ще бъде неутрализиран от разхлабващите плодове – просто смесвате 1:1 каша и плодово пюре. Картофите също са запичащи, но можете след като въведете тиква и тиквички да дадете картофа в комбинация с тиква/тиквички – получава се вкусно зеленчуково пюре, което съдържа и запичащ и разхлабващ елемент и действа балансиращо за стомаха. Много добра храна за лениви стомаси е ябълката – тя действа запичащо, ако човек е с разстройство и разхлабващо, ако човек е със запек. Ябълковите фибри се ползват като активна съставка в много лекарства против запек, така че ще е добре сред първите храни да въведете и ябълка като може да я давате самостоятелно или в комбинация с оризова каша или с тиква например. Това по отношение на храните. Ако бебето е със запек, който създава дискомфорт и ви тревожи и не се повлиява от разхлабващи храни, бих ви насочила към класическа хомеопатия. Тя помага по щадящ начин да се намери балансът в организма. Ако има нужда пишете ми и ще Ви консултирам. Успех!
Мина Тенееа
18/03/2016 @ 11:00
Здравейте, правя опити да захраня бебето си на 5.5 месеца. Започнах с пюре от картоф- отказа катргорично. За 3 дни едва успя да близне мало, всичко плюеше с погнуса. Пробвях с тиква, но ефекта е същия. Сега се чудя дали да пробвам с оризова каша по вашата схема или да предложа отново зеленчук – сладък картоф, който се приема добре от бебчета. Изцяло на кърма сме и разреждам пюретата с кърма, но уви,не се приемат. Страхувам се,че няма да приема твърдите храни. Какво бихте ме посъветвали, усещам, че ве панирам и мисля хаотично. Оризовата каша не е ли безвкусна за бебчетата?
Нели Василева-Стефановa
28/03/2016 @ 12:17
Здравейте,
оризовата каша за нас възрастните е безвкусна, но за бебетата има вкус подобен на кърмата и в повечето случаи я харесват. Можете да опитате с оризова каша или със сладък картоф- и двата варианта са уместни. Ако бебето не хареса и този път твърдата храна, то вероятно още не е готово за захранване и най-добре е да спрете да му предлагате твърди храни за 2-3 седмици, след което да опитате пак. Бебетата сами показват кога са готови за захранване като започнат да проявяват интерес към храната на възрастните, докато се хранят и посягат, облизват се, гледат с интерес. Ако бебето не е готово за захранване, а Вие настоявате, няма да го накарате насила да започне да яде твърди храни, а ще го отвратите от храните и ще стане злоядо и отказващо храна и занапред. Затова – пробвайте още една нова храна и ако я хареса, то започнете плавно да захранвате с нея, но ако не я хареса, не настоявайте, а изчакайте и започнте захранването, когато бебето е готово за това. Успех!
Красимира Дочева
23/06/2016 @ 20:30
Здравейте,предстои ми захранване на бебето,и вече съм много объркана.Не зная кой вариант да избера със зеленчуково пюре или оризова каша.Толкова много информация има,всеки казва че неговият вариант е най-добър и никой не може да се аргументира.Имам голям син на 20 години,и тогава захранването беше с каша,а в днешни времена с зел.пюре.Благодаря.
Нели Василева-Стефановa
28/06/2016 @ 10:59
Няма само един правилен вариант. И оризовата каша и зеленчуковото пюре са добри първи храни. Аз първото си дете захраних с картоф, а второто с оризова каша и двете са добри, така че сама изберете и не забравяйте, че каквото и да изберете Вие, бебето може да е на друго мнение. Ако бебето не хареса и не желае предложената храна, след няколко дни предложете друга – понякога малките човечета са придирчиви 🙂 Успех!
Нона
23/06/2016 @ 22:23
Здравейте,
изпаднала съм в затруднение с продължаване на захранването и се надявам да ми помогнете. Захраних дъщеря си на 7 месеца без 5 дни, поради продължително разстройство, което се оказа лактозна непоносимост. Вече седмица и давам оризова каша, но се чудя как да продължа. Ако започна да и давам пюре на обедното хранене, първоначално ще е по 1 лъжичка, а дохранването с мляко или кърма да го продължа?
Какво става с кашата-спирам да я давам за известно време или продължавам с друга каша в следобедното хранене?
Кога мога да въведа млечни каши и такива с плод-след като съм въвела няколко зеленчука, или може и паралелно?
Нели Василева-Стефановa
28/06/2016 @ 11:17
Здравейте, след като вече сте захранили с каша, на обедното хранене може да започнете да предлагате зеленчуково пюре – първо само един зеленчук, а след време комбинации от вече въведени зеленчуци. Каша може да продължите да давате следобяд, като докато бебето хапва по малки количества, дохранвайте с кърма (адаптирано мляко). Местни и млечни храни започнете да въвеждате след като сте въвели вече основните зеленчуци, плодове и зърнени храни – картоф, морков, тиква, тиквички, оризова каша, каша от елда(гречка), просо, ябълка.
Adelina stefanova
30/06/2016 @ 17:18
Zdraveite iskam da popitam prez purviq mesec na zahranvane kolko puti se zamenq hraneneto s mlqko .primerno s chasove gore dolo da mi kaje koga kasha koga pure
Нели Василева-Стефановa
12/07/2016 @ 10:19
В началото на захранването давайте твърдата храна като допълнение към млякото без да замествате хранене. Предлагате малко количество твърда храна след което дохранвате с мляко. След като детето започне да поема по-големи количества твърда храна и може да се засити изцяло с твърдата храна, можете да заместите хранене, като обикновено първото заменено хранене е обедното, но можете ако за Вас е по-удобно или бебето показва желание да яде по-големи количества твърда храна по друго време, а не на обяд, то можете да замените следобедното или сутрешното – няма твърдо правило. Водете се по детето, то само показва кога колко и какво му се яде. Успех!
Николета
07/08/2016 @ 00:24
Здравейте и от мен
Моя бебко е на 5 месеца и две седмици. От 1 седмица го захранвам с пюре на Хипп от тиква. Започнах с една две лъжички и сега яде по полвин бурканче от малките 125г. като след това му давам да суче. Той е изцяло на кърма на поискване, като яде горе долу на 3 часа. Имам доста неясноти по захранването но най-вече дали да заменя изцяло обедното хранене или да давам по малко и после да си суче, понеже четох че до годинката захранването е само запознаване с храната, а млакото трябва да остане основна храна. А ако заместя обедното, после следобедното и т.н. няма ли да го отбия по този начин, а и кърмата ми се предполага че ще намалее след премахването на обедното кърмене? Също така какво количество твърда храна трябва да се дава на хранене, цяло бурканче ли? Знам че всяко бебе има различни нужди но питам оринтировъчно.
Мисля да продължа захранването с морков. Как трябва да се случи? Като дам една две лъжички и после дохраня с тиква, а на следващия ден само тиква или да увелича дозата от моркова и пак тиква? Доста работи изчетох и тотално се обарках
Бих била много благодарна ако ми обясните и дадете някаква примерна схема за ориентир
Нели Василева-Стефановa
26/08/2016 @ 15:50
Здравейте, ще се опитам да отговоря по ред, за да не пропусна нещо.
1) Дали да замените хранене – зависи от Вас и бебето Ви. Някои бебета не са склонни да поемат големи количества твърда храна в началото и се налага задължително да бъдат дохранени с кърма, за да се заситят. При такива бебета заместване на хранене няма как да стане в ранните етапи на захранването. Има обаче бебета, които с охота хапват достатъчно твърда храна, така че да се заситят и ако бебето Ви е от тях, то няма проблем да заместите хранене. За да сте сигурна, че бебето поема достатъчно мляко, ако едното хранене е заместено, то на следващото хранене предложете само кърма и така балансът между твърди храни и мляко ще бъде 50% на 50%. Същото може да постигнете и ако вместо да замествате хранене на едното хранене дадете твърда храна и дохраните с кърма и на следащото хранене пак дадете твърда храна и дохраните с кърма (разбира се след като въведете повече твърди храни, в началото давайте твърда храна само на обедното хранене, докато детето свикне). За да се сччита, че детето е нахранено ориентировачно е нужно да изяде едно малко бурканче – около 120-150мл.
2) Кърмата се адаптира според нуждите на бебето и дори да заместите хранене или с времето дори да заместите 2-3 хранения, докато детето суче, организмът Ви ще произвежда достатъчна за него кърма. В края на кърмаческия период много кърмачета сучат само сутрин и вечер, а през деня са изцяло на твърда храна и организмът на майката се адаптира към този режим на кърмене и произвежда кърма достатъчна за сутрешното и вечерно кърмене. Така че кърмата Ви няма опасност да спре, докато бебето суче редовно, дори да не го прави на всяко хранене.
3)След като въведете една храна и започнете с нова, докато давате малки количества от новата храна, може да дохранвате с вече въведена храна, така че детето да поема толкова твърда храна сумарно, колкото има желание и нужда.В случая след като сте въвели тиква, когато започнете с моркова може да дадете 1-2 лъжички морков първия ден и да дохраните с пюре от тиква, а ако детето не изяжда достатъчно твърда храна, за да се засити, предложете след тиквата и кърма. Ако детето е лакоми и е склонно да яде повече, само защото му е приятно, то може след твърда храна и кърмене след това да повърне – ако това стане, значи е прехранено и или трябва да намалите количеството твърда храна или да не предлагате кърмене след твърдата храна. Обикновено децата сами изявяват предпочитание и детето може да Ви ориентира най-добре кой от двата варианта е по-добър за него. Има бебета, които като мама се опита да прибере пюрето се разплакват и протягат ръчички и искат още – явен знак, че искат по-голямо количество твърда храна, както има и бебета, които хапват няколко лъжици и повече не искат и стискат уста и въртят глава в отказ – явен знак да приберете пюрето и да дадете кърма за дохранване. Успех!
Стилиана
29/09/2016 @ 15:09
Здравейте,
Захраних бебчо със зеленчукови пюрета на 6 м., като веднага заместих обедното хранене. Сега предстои да въведа плод и каша. Кашата ще я давам за следобедно хранене и ако е достатъчна ще спря и следобедното кърмене. Инересувам се от други видове каши освен оризовата( предпочитам домашно сварен КАФЯВ ориз), тъй като ми се иска да предложа разнообразие, а не всеки следобяд ориз/ориз с плод. Още искам да попитам кога мога да въведе елда, киноа, булгур, ЧИА, кокосово масло и кокосово мляко?
Нели Василева-Стефановa
04/10/2016 @ 19:08
Добре е да започнете с оризова каша като най-щадяща. След няколко дни с ориз, може да въведете елда – тя е също безглутенова и подходяща в началото на захранването, освен това е изключително полезна – богата е на желязо и се използва за превенция срещу анемия. След елдата може да продължите с каши от просо, киноа и след тях овесена каша – тя е преход към глутеновите храни, тъй като съдържа малко глутен. След като въведете овсената каша, може да давате и булгур, пшеница, сухари, бебешки бисквити. Кашите може да давате чисти или в комбинация с плод, така че да се получи плодова каша, а след като въведете сиренето ще може да давате и зърнените каши в комбинация с масълце и натрошено сиренце – като попара.
Росица
13/12/2016 @ 15:26
Здравейте,
На каква възраст на бебето според Вас може да се дават зърнените храни без да са пасирани или на готови каши, а само намачкани с вилица? И може ли това да се прилага за плодове, зеленчуци и месо.
Благодаря Ви много.
Нели Василева-Стефановa
16/12/2016 @ 13:51
Здравейте,
В началото на захранването хараната е нужно да бъде или смяна на пюре или давана на цели големи парчета, които детето да държи в ръчичка и в началото да смуче и постепенно да се учи да отхапва и дъвче. Около 2 месеца след началото на захранването можете да започнете да предлагате и храните намачкани с вилица, за да се стимулира детето да дъвче.
Цветелина
30/12/2016 @ 21:33
Здравейте, бебето ми е на 5,5 месеца и от една седмица го захранвам с оризова каша. Давам кашата на обедното хранене.Как да включа пюре- по лъжичка преди да дам кашата или на суртешното хранене ?
Благодаря
Нели Василева-Стефановa
09/01/2017 @ 16:04
Здарвейте, най-добре да включите пюрето преди кашата на обедното хранене.
Aни
21/07/2018 @ 15:26
Здравейте! Бебето ми е на 7 месеца и половина и е изключително кърмено.От
навършването на 6-ти месец започнах да предлагам твърди храни и да се опитам да я захраня ,но тя отказваше всичко .В рамките на няколко дни предложих оризова каша и пюрета от тиква ,картоф,морков,пащърнак ,като може да се каже че само оризовата каша не и предизвика гадене ,но също така не е изяла повече от една лъжица от нея.В следващите седмици пробвах от време на време да и давам да опитва нещо,но без резултат.Сега близо месец и половина след първия опит за захранване бебето започна да яде пюре от моркови и 3ти ден изяжда около 30-40 грама на обяд ,след което я дохранвам с кърма.Тъй като след няколко дена тя навършва 8 месеца ,бих искала да попитам как да процедирам със захранването ,примерно ако следвам вашите схеми дали трябва да предлагам храните които са посочени като първи храни и така постепенно да ги въвеждам както сте ги описали в различните месеци или мога да давам и храни които са подходящи за 8 мия месец.Мога ли например дам каша от елда без да е яла оризовата ? В кой момент е добре да въведа глутена ,месото тъй като цялостно сме закъсняли със захранването? До кога да предлагам само на обяд нова храна.Всякакви такива съвети и насоки биха ми били много полезни.Благодаря!
Нели Василева-Стефанова
24/07/2018 @ 17:31
Здравейте, Ани! Добре е да следвате реда на въвеждане на храните, а да не скачат директно на храни за 8 месечна възраст, тъй като ако въведете по-трудно смилаеми храни преди храносмилателната система да е имала възможността да се подготви с по-леките храни може да доведе до хранителна непоносимост или алергия. Затова действайте от по-леки към по-тежки храни, както е в схемата, но тъй като бебето е вече по-голямо можете в случай, че детето няма към момента прояви на алергия или атопичен дерматит или други неразположения, предизвикани от храни, то можете да захранвате по-бързо – ако на детето храните му понасят без проблеми, можете да въвеждате нови храни през 4 дни – започвате с малко количество и постепенно увеличавате в рамките на 4 дни, след което въвеждате нова храна на 5тия ден като я добавяте към вече въведенета или я давате отделно и така след 4 дни следваща храна и т.н. Можете след първите 3 нови храни да въведете второ хранене за деня и да давате на обяд зеленчуци, а сутрин или следобед плод или каша. След 3-4 седмици можете да въведете трето хранене. Ако вашето детенце не изяжда големи количества, то може да заложите на повече на брой хранения с твърди храни като например сутрин давате плод и дохранвате с кърма; на обяд давате зеленчуци и дохранвате с кърма и привечер давате каша и дохранвате с кърма. След 3 седмици активно захранване детето ще е готово за това. Питате може ли да дадете елда без да сте дали оризова каша – ДА. Елдата и оризовата каша са в една категория – безглутенови каши и може спокойно да започнете с елда. По-трудносмилаемите храни като месо, глутен, млечни и зелеви (броколи, карфиол) и бобови въведете след като сте въвели първите храни – картоф, морков, ориз, елда, круша, ябъла, тиква. След тези първи храни, ако детето ги е приело без алергии и проблеми, можете да въведете и месо и глутен – разбира се едно по едно и след това да започнете и с млечните храни.
Вени
23/09/2018 @ 00:09
Здравейте,
Как се въвежда водата щом се започне захранване ? Още от първия ден на захранване ли се дава и вода, преди или след ядене , и по колко ?
Благодаря !
Нели Василева-Стефанова
25/09/2018 @ 15:59
Здравейте, от първия ден на захранването започнете да предлагате вода, като в началото бебето вероятно няма да пие големи количества, а е възможно и изобщо да не иска да пие. Това се случва често, защото в началото твърдите храни са в съвсем малки количества и детето на практика се изхранва все още с мляко и няма нужда от други течности. Не настоявайте да пие вода, но я предлагайте често, за да свиква. Когато започне да изяжда повече твърди храни детският организъм сам ще почувства нужда от вода и ще пие с охота. Предлагайте вода между храненията. Не е полезно да се пие вода по време на хранене или непосредствено преди или след хранене.
Росица
14/11/2018 @ 11:32
Здравейте, Нели! От кога препоръчвате даването на сурови плодове и зеленчуци?
И сироп от бъз от кога може да се дава на малко дете. Благодаря Ви много.
Нели Василева-Стефанова
19/11/2018 @ 16:00
Здравейте, още от самото начало на захранването може да давате в суров вид хипоалергенни и лесно усвоими плодове и зеленчуци – абълка, круша, пъпеш, краставица. По-трудноусвоимите плодове и зеленчуци е по-добре в началото да бъдат задушени и едва след това (поне месец след началото на захранването) да бъдат предлагани и в суров вид. Сок от бъз на 8 месеца може да дадете, но в ограничени количества поради наличието на заахар.
Елена
10/12/2018 @ 00:54
Здравейте, относно схемата на захранване: бебето изяжда вече 100 гр. ориз на обяд, през първия ден от втората седмица, след като му дам една лъжичка тиква с какво да го дохраня (мляко или ориз)? Благодаря предварително
Нели Василева-Стефанова
10/12/2018 @ 16:32
Здравейте, по-удачно е да дохраните с ориз, за да създаавате навика ежедневно да поема по-големи количества твърди храни. Новите храни даваме в малки количества, докато детето свикне с тях и след тях даваме вече въведени храни или комбинираме вече въведени храни с малки количества нова храна.