Още от поредицата
- Водата – кога, колко и каква е полезна за бебето
- Начало на захранването
- Захранване (част 2): Първи храни
- Захранване (част 3): Нови храни в 8-мия месец
- Захранване (част 4): Нови храни в 9-ти и 10-ти месец
- Захранване (част 5): Нови храни в 11-ти – 13-ти месец
- Захранване с кисело мляко
- Вредни храни в бебешка възраст
- Полезни рецепти в периода на захранване
- Захранване на бебето със сок
Традиционно се счита, че захранването на бебето продължава до 1 годинка. След тази възраст бебето би трябвало вече да е опитало всички основни храни, характерни за кухнята на региона, от който произхожда. Естествено, човек през целия си живот понякога се сблъсква с нови храни, които никога не е опитвал, но захранването означава запознаване с основните хранителни съставки, които присъстват ежедневно в менюто на детето. За това тази статия ще бъде последната от поредицата за захранване стъпка по стъпка. На 12 месечна възраст бебето ви, следвайки посочената схема на захранване вече ще може спокойно да се храни от менюто на възрастните, разбира се без пържени, пикантни и много солени храни, както и без храни с консерванти и изкуствени овкусители, сгъстители, оцветители и аромати. Тези вредни храни най-добре да избягваме не само в менюто на децата си, но и за цялото семейство и приобщаването на бебето към общата храна, може да бъде за вас стимулът, който да подтикне цялото ви семейство към по здравословно хранене, подходящо за всеки член на семейството. При нас поне това се получи.
Относно храните, съдържащи трудно смилаеми съставки и алергени, които е добре да избягвате в менюто на детето и след 1 годинка, както и подходящото време за тяхното въвеждане вижте статията “Вредни храни в бебешка възраст“.
Новите храни, които можем да въведем в менюто на бебето на ориентировачна възраст 10 – 11 месеца са:
Месо – 50-60гр. дневно свинско, агнешко и малко по-късно телешко месо (на 11-12 месеца). Телешкото месо се изключва от менюто на бебета с алергия към белтъка на кравето мляко, както и се въвежда по-късно при бебета с атопичен дерматит и алергии с неустановен произход. На възраст 10-12 месеца може да въведете и риба – бавно и внимателно, защото морските храни са потенциален алерген. Първата риба трябва да бъде бяла и по възможност немазна, като внимавате да няма кости и давате съвсем малки количества в началото.
Зелечуци – Зелен фасул, лук и зеле (зелето давайте първоначално в ограничени количества, защото е трудно смилаемо).
Плодове – Кайсии, а също и по-екзотични плодове като ананас и манго, без цитруси. Ананасът и мангото биха могли да се въведат и по-рано в менюто на бебето, защото не съдържат опасни алергени, но се счита, че в ранните етапи на захранването бебето трябва да получава само местни храни, които виреят по географските ширини, от които произлиза. Счита се, че генетично храносмилателната и имунната система да бебето не са пригодени към екзотичните храни, непознати за предците на бебето и ранното въвеждане на такива храни може да предизвика алергична реакция. За това и някои школи отлагат въвеждането на банана, но практиката сочи, че той се приема добре от бебетата и в по-ранните етапи от захранването.
Мангото е много полезен плод. Има много приятен вкус, който се приема добре от децата и има високо съдържане на бетакаротин (повече от моркова) и витамини от група В, витамин С и желязо.
Ананасът съдържа витамини от група В, провитамин А, витамин С и др. Може да се дава под формата на сок или в състава на пюрета и каши.
Млечни храни – изварата е втората млечна храна, която може да въведете, след като сте въвели сиренето на ориентировачна възраст 10-11 месеца. Започнете с половин чаена лъжичка и постепенно увеличавайте дозата, докато достигнете 30 -40гр. С извара можете да приготвяте вкусни десерти като я привавите към плодово пюре и намачкани бисквити (получава се нещо като чийз кейк) или можете да я прибавите към зеленчуково пюре, за да поучите питателно зеленчуково-млечно ястие.
Жълтък от яйце – Въпреки, че някои школи препоръчват ранно въвеждане на яйчения жълтък в менюто на бебето, ви съветваме да изчакате до 10 месечна възраст, тъй като освен множеството полезни съставки, яйцето съдържа и алергени. Въвеждането на жълтък от яйце започва с четвърт жълтък и постепенно достига до цял жълтък, който се дава веднъж на 2-3 дни като добавка към зеленчуковото пюре на обяд. В деня, в който давате жълтък не давате месо на детето, за да не се натоварва прекалено храносмилането.
Нови храни на 12 месеца:
След навършване на 1 годинка вече можете да въведете в менюто на бебето:
Бобови храни – първа от тях е добре да бъде леща като по-лека и след нея боб и грах. Бобовите храни е добре в началото да се смесват със зеленчук в съотношение 1:1, например в порция от 200гр. да има 100гр. леща и 100гр. общо морков, лук и чушка.
Кисело мляко – можете да въведете в менюто на бебето на ориентировачна възраст 11 – 12 мес. Киселото мляко е богато на разнообразни хранителни съставки и след отбиването на бебето може да се дава като лека следобедна закуска или вечеря, а също и в комбинация с овесени ядки, натрошени бискити и плодови пюрета. За повече информация вижте статията “Захранване с кисело мляко“.
Цитруси и киви – изключително са полезни и богати на витамини (с най-голямо съдържание на витамин С в сравнение с всички останали плодове), но поради високо киселинния си състав има вероятност да дразнят нежния бебешки стомах и съдържат силни алергени, заради което въвеждането им се отлага след навършаване на 1 годинка.
Домати – богати са на витамини (С, А, Е, К, РР и в по-малки количества В), но съдържат хистамин, който може да провокира алергична реакция, заради което въвеждането им се отлага до навършване на 1 годинка.
Мед – медът е не само много полезна храна, но и лекарство и не алерген, но при бебета под 1 годинка може да причини ботулизъм, доста опасно заболяване за това е важно да се избягва в ранна възраст.
Соя – соята и соевите продукти както млякото често предизвикват алергия в бебешка възраст и трябва да бъдат избягвани поне до навършване на една годинка.
Сол – солта е бреме за бъбреците на детето и в по-късна възраст може да доведе до проблеми с високо кръвно налягане. До едногодишна възраст бъбреците на бебето имат ограничени способности да елиминират солта. Тъй като бебето не познава вкуса на солта безсолната храна не е проблем за него. Нуждите на организма от минерални соли се покриват от солите, намиращи се естествено в храната, която бебето консумира и добавянето на допълнително сол към храната е не само ненужно, но и вредно! След навършване на 1 годинка може да започнете да добавяте символични количества сол към храната на бебето.
Подправки – след 1 годинка можем да разширим обсега от подправките, които включваме в бебешките ястия, като първоначално ги предлагаме след лека термична обработка (добавени 2-3 мин. преди да свалим ястието от котлона) и чак след това в суров вид. Продължаваме да избягваме силно пикантните подправки като черен пипер и къри например.
Как да приобщим бебето към общата семейна храна?
Както стана дума в началото на настоящата статия на ориентировачна възраст 1 годинка спокойно можете да приобщите бебето към общата семейна храна с изключение на пържени, пикантни, много солени и мазни ястия. Практически това може да стане като: съобразите семейното си меню с принципите на здравословното хранене и избягвате вредните храни (така не само ще може бебето да яде от тях, но и за възрастните такъв хранителен режим ще се отрази благотворно). Като готвите ястие, след като месото и зелечуците са вече готови, преди да добавите сол, мазнина и подправки отделете част от ястието в по-малък съд (тази част ще бъде за бебето) и към отделената част от храната добавете съвсем малко количество сол и мазнина, както и непикантни подправки. Така ястието ще бъде подходящо за едногодишното ви дете. Към останалата част от ястието (което ще е за възрастните в семейството) вече спокойно можете да добавите малко повече сол, повече мазнина, пикантни подправки или запръжка, ако харесвате. По този начин, като отделяте част от храната преди финалния етап от готвенето можете с лекота да приготвяте здравословна храна за бебето без да се налага да готвите за него отделно. Горещо препоръчвам и останалата част от семейството ви да се опита да се храни без много сол, мазнина, пикантности и запръжки – ако това стане, няма да се налага да отделяте от храната за бебето. Ако обаче предпочитате по-пикантните ястия – предварителното отделяне на част от храната за бебето преди финалния етап от готвенето е добър вариянт за вас.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
Михаела
03/04/2018 @ 07:03
Здравейте, пак съм аз. Чета, че много майки дават супа за вечеря. Проблем ли е, че аз не давам?
Нели Василева-Стефанова
10/04/2018 @ 14:08
Здравейте, за вечеря е добре да давате зърноно-зеленчукова храна – без тежки храни като месо. Може вечерята да бъде супа, но може и да бъде каша и някакъв вид зеленчуково хранене. А може и след късна следобедна закуска вечерята на тази възраст да бъде само мляко – кърма/адаптирано/кисело мляко.
Михаела
03/04/2018 @ 07:12
Също, ако минем сега на 4 хранения, достатъчно ли е, ако хапва по 200-250 гр на хранене? Вече сме на годинка и месец.
Нели Василева-Стефанова
10/04/2018 @ 15:22
200-250 гр на хранене е достатъчно. Детето само ще покаже дали има нужда от 4 или от 5 хранения. На тази възраст 4 хранения често не са достатъчни и детето търси междинни хранения – удачно за междинно хранене и дохранване е даването на плод.
Ели
07/02/2019 @ 19:26
Здравейте Нели, колко дълго трябва да продължи въвеждането на жълтъка, колко често и в какви количества да се предлага? Ако е повече от седмица, могат ли да се въвеждат нови храни от въведените групи и от кога? И последно, колко трябва да се изчака след първия прием на жълтък за въвеждане на нови групи – млечни и глутен и с коя от двете ми препоръчвате да продължа?( 9м., освен изтеглянето на жълтъка, следвам изцяло вашия план на захранване). Благодаря за чудесните статии. Ели
Нели Василева-Стефанова
14/02/2019 @ 10:19
Здравейте, Ели! Докато въвеждате жълтъка не е добре да въвеждате паралелно други нови храни. Въвеждането на жълтъкът може да продължи 5 дни, след което да преминете към друга нова храна. Започнете с четвърт жълтък, прибавен към зеленчуково пюре. Давайте така 2 дни, след кеото ако всичко е наред, увеличете количеството на половин жълтък и давайте така през ден два пъти. След това може да започнете друга нова храна – например глутен като продължавате да давате жълтък през 1-2 дни с постепенно увеличаване на количеството на жълтъка до цял жълтък. Оптималното меню включва един ден зеленчуково пюре с жълтък, втори ден местно пюре със зеленчуци, трети ден само зеленчуково пюре без жълтък и без месо и след това отново завъртате схемата – с жълтък, с месо, само зеленчуци.
Ели
15/02/2019 @ 20:54
Благодаря! <3